27/04/2024

Obchodní řetězec německého původu Lidl se v posledních letech drží na horních příčkách popularity v oboru supermarketů. V tuzemsku v oblibě porazil i Kaufland, který průzkumům dlouhá léta kraloval. Teď přichází s novou nabídkou pro své zákazníky, konkrétně fotovoltaikou určenou pro balkony.

Pro každého a svépomocí

Velkou avizovanou výhodou je to, že si takovou soupravu mohou zákazníci sami zprovoznit i zapojit. Jde tak o další krok, který by mohl solidně přispět k popularizaci tohoto způsobu výroby elektřiny. Tomu pomáhá i cenová relace. Základní verzi fotovoltaiky značky Parkside lze totiž pořídit za cca 5 000 Kč za jeden panel.

Další výhodou pro uživatele je také absence nutnosti hlášení nebo licence. Protože jde o panely nižšího výkonu, není nutné je podle novely energetického a stavebního zákona hlásit ani stavebnímu úřadu, ani mít na provozování licenci.

Konkrétní modely a dostupnost

Parkside nabízí tyto panely v základním provedení s výkonem 150 wattů. Lidl pak svým zákazníkům umožňuje navýšení výkonu až na 600 wattů. Fotovoltaika pro domácnosti bude dostupná na e-shopu i v kamenných prodejnách, i když zatím jen pro německý trh. Bude možné ji tak koupit normálně v regálu jako normální potraviny nebo drogerii.

Součástí balení je i chytrý střídač propojitelný s mobilní aplikací. V aplikaci Lidl Home tak může uživatel průběžně sledovat aktuální generování elektřiny. Aktuálně jde však jen o nabídku „domácího trhu“ řetězce, protože balkonové solární panely jsou u našich sousedů mnohem běžnější. Značka nabízí 10letou záruku, model se dá použít i například na střechu vozu.

Foto: Shutterstock

Marketing nebo reálný výkon

Ačkoli je uvedených 150 wattů dobrý základ, nejde o hladinu dostatečnou pro běžné fungování. Budete-li tedy chtít takové panely použít ke skutečnému napájení části domácnosti, je třeba propojit do sady aspoň 4 kusy. Získáte tak výkon 600 wattů, což už pro normální spotřebiče stačí. To celé s investici asi 20 000 Kč.

Je potřeba upozornit, že celá instalace probíhá na vaše vlastní riziko. U nás totiž neexistuje legislativa, která by upravovala instalaci takového zařízení mimo střechu domu a navíc bez odborné asistence.

Foto: Shutterstock

7 názorů u článku “Lidl začal prodávat solární panely na balkon. Elektřinu už si tak může zadarmo vyrábět opravdu každý

  1. Mohu poprosit autora o citát novely, která ruší nutnost povolení takového mikrozdroje? Jaká je hranice výkonu pro mikrozdroje, které nepotřebují schválení? Musí být mikrozdroj galvanicky oddělený nebo existuje nějaké jiné omezení?

  2. Článek je o prdu. Důležitá informace pro neznalé tam chybí. Nesmíte takovoto věc zapojit do sítě 230V, kterou má každý doma. Protože energie vyrobená navíc proti spotřebované v reálném čase ( tzv.přetoky) by se dostávala přes elektroměr ven z domácnosti. A to jsou 2 problémy. 1) elektroměr neumí poznat, kterým směrem skrz něj proudí elektrony takže vsm to načte jako elektřinu odebranou ze sítě a vy to zaplatíte. 2) jakmile na to prijde ČEZ, tak zaplatite pokutu 1500,- Kč za každý kilowatt, který jste do sítě dodali. Takže pro laika důležitá informace y běžně lze použít jen jako ostrovní systém

  3. Tak to snad jedině dement si koupí FVE v Lidlu!!!!😱😱😱

  4. “Lidl začal prodávat solární panely na balkon. Elektřinu už si tak může zadarmo vyrábět opravdu každý”

    Zcela určitě ne každý. Kolik lidí asi tak má balkon? A orientovaný správným směrem? A i když má, může na něj vůbec FV panel umístit?

  5. A už někdo vymyslel co se bude dít s bateriemi s elektro aut a kdo to bude platit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *