03/12/2023

V České republice slavíme každý rok celkem 13 státních svátků z nichž mnoho z nich připadne na všední dny, což pro nás pak znamená vytoužený den volna. Pro český státní rozpočet to však až takové pozitivum není, jelikož to pro něj znamená náklady navíc.

Státní svátky jsou drahé

Podle ekonomů stojí každý státní svátek v Česku mezi 0,25 % a 0,4 % hrubého domácího produktu, což představuje zhruba 18 až 28 miliard korun. Stávajících 13 státních svátků přináší státnímu rozpočtu dodatečné výdaje z důvodu nároku na náhradní volno nebo zvýšení platových tarifů pro ty, kteří v tyto dny pracují.

Potenciální úspory z odstranění dvou státních svátků, které se odhadují na zhruba 18 miliard korun, by přitom mohly být alokovány na valorizaci důchodů. To by vládě umožnilo zvýšit důchody bez dalšího zadlužení. Příkladem může být Dánsko, kterému zrušení svátku „Velký den modliteb“ přispělo do jeho rozpočtu přibližně deseti miliardami korun.

Dojde k jejich rušení?

V posledních letech bylo v České republice zavedeno několik státních svátků, v roce 2016 se stal Velký pátek dnem pracovního klidu a 28. září je od roku 2000 připomínkou Dne české státnosti. Za zmínku stojí, že řada evropských zemí má méně státních svátků než Česká republika.

Odhadovaná úspora ze zrušení dvou státních svátků by však pokryla pouze výdaje za běžný rok. Vzhledem k tomu, že se očekává pokračování zvyšování důchodů, bylo by nutné v následujících letech zrušit dodatečné svátky, aby se předešlo dalšímu zadlužování. Kromě toho je klíčové vyhodnotit konkrétní svátky, které mají být vyloučeny, protože ekonomický dopad se může lišit v závislosti na tom, zda podniky zůstanou v tyto dny otevřené nebo zavřené.

Zdroj: Twitter

Už se stačily vynořit dezinformace

Notoricky známý dezinformátor Svoboda se tohoto tématu chytil a na Facebooku zveřejnil příspěvek dle kterého vládní usnesení zrušilo svátek Den vítězství 8. května. Svobodův nepravdivý příspěvek na Facebooku získal tisíce sdílení během několika dní. Ve skutečnosti žádné takové usnesení neexistuje, a navíc státní svátky nemohou být zrušeny prostřednictvím vládního usnesení. Státní svátky v České republice jsou totiž stanoveny zákonem č. 245/2000 Sb. A změny v tomto zákoně vyžadují legislativní proces, který zahrnuje souhlas vlády, obou parlamentních komor a prezidenta.

Foto: Shutterstock, zdroj: DW, HN