24/06/2024

Výdaje na penze tvoří čím dál tím větší část státního rozpočtu, což se vláda Petra Fialy rozhodla řešit a přináší tak dlouho očekávanou důchodovou reformu, která by měla být dle ministra práce a sociálních věcí hotová již následující rok. V současné době vypadá, že bude mít minimálně 10 bodů.

Jaké hlavní změny důchodová reforma přinese

Jednou z hlavních změn bude snížení valorizace penzí. To znamená, že se růst výše penzí zpomalí. V plánu je vrátit se k systému, který platil před rokem 2018, tedy na valorizaci o třetinu růstu reálných mezd oproti současné polovině. Společně s tímto je v plánu zavést příspěvky v případě vysoké inflace. Změna se bude týkat také garantovaného důchodu, který se zvýší na 20 %.

V plánu je také každoroční přepočet a zvýšení věku odchodu do důchodu, ale to pouze v závislosti na celkovém věku dožití tak, aby průměr činil minimálně 21,5 let doby strávené v důchodu. Plánuje se také omezit předčasné odchody do důchodu, konkrétně snížením maximální doby na 3 roky ze současných 5 let a dojde také ke zvýšení krácení, aby se zamezilo tomu, že by předčasných odchod do důvodu vycházel lépe než ten standartní.

Mimo jiné dojde ke změně rodičovského vyměřovacího základu, který bude stanoven ve výši průměrné mzdy. V platnost má vejít také možnost sdílet důchodové nároky manželů, což manželům umožní spojit jejich odvody sociálního pojištění vedoucí k tomu, že budou následně pobírat stejný důchod.

V neposlední řadě se pak změna dotkne osob samostatně výdělečně činných. Ze současných povinných 25 % z minimální mzdy budou na sociální pojištění muset odvádět 40 %.

Foto: Shutterstock

Proč se důchodové reformě nevyhneme

Obyvatelstvo České republiky stárne, což znamená že lidí v důchodu přibývá a pracujících, kteří mají jejich důchody platit, ubývá. To přirozené znamená, že výdaje ze státního rozpočtu stále rostou, ale příjmy jim nestačí, kvůli čemuž se stát řítí do dluhové pasti, kterou je potřeba co nejdříve řešit. A zde na řadu přichází právě důchodová reforma.

Foto: Shutterstock, zdroj: Denik, MPSV, Informacnicentrumvlady