21/11/2024

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přichází s novinkami, které výrazně ovlivní postihy za nelegální zaměstnávání. Pokud návrh novely zákona o zaměstnanosti projde, bude inspekce práce moci zveřejnit podnikatele, kteří byli pokutováni za umožnění nelegální práce. Tento krok má mít zejména odrazující efekt a přispět k lepší informovanosti veřejnosti o solidních zaměstnavatelích.

Nový trest za nelegální práci

Za umožnění nelegální práce má být zaveden nový trest. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby inspekce práce měla možnost zveřejnit jména podnikatelů, kteří byli pravomocně pokutováni za umožnění nelegální práce. Zveřejnění těchto informací bude probíhat na úřední desce Státního úřadu inspekce práce po dobu jednoho roku. Tento krok má zvýšit transparentnost a odradit podnikatele od porušování pracovního práva.

Podle důvodové zprávy se od zveřejnění očekává, že mnohé právnické a fyzické osoby odmítnou spolupracovat s těmi, kdo porušují právní předpisy, čímž se vytvoří tlak na dodržování zákonů. Zveřejnění může pomoci nejen uchazečům o zaměstnání, ale i široké veřejnosti v orientaci na trhu práce.

Možnost skrytého nahrávání při kontrolách

Další významnou novinkou je umožnění skrytého pořizování audiovizuálních záznamů při kontrolách nelegální práce. Inspektoři práce tak budou moci tajně nahrávat podezřelé aktivity, což má výrazně zefektivnit kontrolu. Skrytá povaha nelegální práce totiž často ztěžuje inspektorům získání důkazů, a tímto způsobem by měly být kontroly účinnější.

Orgány inspekce práce již mají obecné oprávnění pořizovat audiovizuální záznamy, avšak s vědomím kontrolovaného subjektu. Novela umožní skryté nahrávání, což podle důvodové zprávy povede ke zlepšení vynucování součinnosti kontrolovaných osob a dokumentování jejich případných pokusů o maření kontroly.

Zveřejnění bude na rok

Zveřejnění pokutovaných podnikatelů bude probíhat za specifických podmínek stanovených zákonem. Zveřejněné informace budou k dispozici pouze na úřední desce Státního úřadu inspekce práce po dobu jednoho roku. Původně MPSV navrhovalo, aby byly informace zveřejněny na tři roky a automaticky u všech pokut nad 50 000 Kč, ale tento návrh narazil na odpor podnikatelských asociací a byl upraven.

Foto: Shutterstock

Další změny v boji proti nelegální práci

Novela zákona o zaměstnanosti navazuje na opatření, která nabyla účinnosti na začátku roku 2024. Kromě úpravy definice nelegální práce se zpřísnily i tresty. Podnikatelé, kteří umožní výkon nelegální práce, mohou čelit zákazu činnosti až na dva roky. Fyzické osoby mohou dostat pokutu až 5 milionů korun a právnické osoby až dvojnásobek.

Inspekce práce zvyšuje kontrolní činnost

Státní úřad inspekce práce plánuje v roce 2024 zvýšit počet kontrol zaměřených na odhalování nelegálního zaměstnávání a zastřeného zprostředkování. Celkově úřad plánuje provést přes 19 tisíc kontrol, z nichž více než dvě tisícovky budou zaměřeny přímo na nelegální zaměstnávání. Důraz bude kladen také na kontroly pracovních podmínek cizinců, včetně držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny, a na plnění zákonných podmínek agenturního zaměstnávání.

Hlavními prioritami inspekce práce pro rok 2024 jsou zvýšená aktivita v odhalování nelegálního zaměstnávání, kontroly pracovních podmínek cizinců, monitorování pracovních úrazů a spolupráce s Evropským orgánem pro pracovní záležitosti (ELA).

Jaké jsou důsledky porušování zákona

Důsledky nelegální práce mohou být pro podnikatele značné. Kromě finančních pokut hrozí i dlouhodobé poškození pověsti a ztráta obchodních partnerů. Zveřejnění pokutovaných podnikatelů na úřední desce má působit jako preventivní opatření, které zvýší tlak na dodržování zákonů a zlepší transparentnost na trhu práce.

Foto: Shutterstock, zdroj: ASOCR, Podnikatel, MPSV

2 názory u článku “Za tuhle práci bude v Česku vysoký trest. Jurečka pořádně přitvrdil

  1. No tak přibudou lidi na Úřadu práce, protože jsou tací, kteří o práci na jakoukoliv smlouvu prostě vů ec nestojí. V CZ je pozice zaměstnance ta nejhorší varianta která existuje. Než dělat na HPP to radši nedělat nic.

  2. No a ti co se nechávali zaměstnat nelegálně teď přijdou o slušný výdělek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *