15/07/2024

Energie jsou stále horkým tématem, ale zdá se, že trh konečně nachází svou rovnováhu. Velkoobchodní ceny energií v prvním čtvrtletí tohoto roku klesaly, což dodává naší energetické scéně optimistický tón. Odborníci z KPMG upozorňují, že stabilní dodavatelé nakupují energii s předstihem, což pomáhá eliminovat krátkodobé cenové šoky.

Vysoké nákupní ceny se setkaly s vládním stropem, ale tím se otevřela cesta pro zdravou konkurenci mezi dodavateli. Ceny pro koncové zákazníky se nyní mohou pohybovat nad i pod nákupními cenami.

Nové nabídky pro nové zákazníky

Podle Asociace nezávislých dodavatelů energií nabízejí dodavatelé nejlepší nabídky novým klientům, protože mohou nakupovat energii za současné výhodné ceny.

E.ON a ČEZ například nabízí možnost fixace ceny s postupně klesajícím tarifem. Dalšími společnostmi, které se přidaly k trendu nabízení cen pod vládním stropem, jsou Pražská energetika a Tedom Energie. Tedom Energie aktuálně nabízí nejnižší cenu na trhu.

Co pro stálé zákazníky?

Někteří dodavatelé se rozhodli jít ještě dál a snížili své ceny i pro stávající zákazníky. E.ON například snížil ceny o 13 až 18% pro své stálé zákazníky. To zahrnuje více než milion domácností a drobných podnikatelů.

Pohled do budoucnosti

Ačkoliv ceny energií stále zůstávají vysoké ve srovnání s těmi před krizí, očekává se pokračující stabilizace trhu a postupný pokles cen. Situace v Evropě i v ČR se uklidňuje a analytici z KPMG předpovídají pokračující pokles cen energií v příštích letech.

Nyní tedy může být ideální čas přehodnotit svého dodavatele energie a využít výhodné nabídky na trhu.

Je na čase se podívat na nové dodavatele

Podle expertů v oboru energetiky může být nyní skvělý čas pro změnu dodavatele elektřiny a plynu. Jak ukazuje aktuální situace, ceny energií se začínají stabilizovat a mnoho dodavatelů přináší nabídky, které jsou výhodnější než vládní cenové stropy.

Nové nabídky a stávající ceny

Někteří dodavatelé, jako například E.ON a Pražská energetika, již nabídli novým zákazníkům tarify pod cenovým stropem. Pro nové klienty existují výhodné nabídky, neboť dodavatelé mohou nakoupit energii na další období za současné příznivé ceny.

Dokonce i někteří stávající dodavatelé snížili ceny pod strop pro své dosavadní klienty, což znamená potenciální úspory i pro ty, kteří nejsou připraveni změnit dodavatele.

Foto: Shutterstock

Budoucí trend

I přesto, že ceny energií zůstávají vysoké, analytici neočekávají, že bychom se dočkali dalších šokujících cenových výkyvů, jako bylo tomu v minulém roce. Naopak, očekává se postupný pokles cen energií.

Dokonce i v dobách největší krize, jak uvedl analytik Jiří Gavor, jsme dosáhli cenové úrovně, kterou jsme ani nedoufali. A přestože se v dohledné době pravděpodobně nedostaneme na předkrizové ceny, situace se stabilizuje a nabídky dodavatelů se stanou přitažlivějšími.

Co nás čeká?

Je důležité sledovat trh a učinit informované rozhodnutí o změně dodavatele energií. Ať už jste stávajícím nebo novým zákazníkem, je zde možnost získat lepší nabídku a ušetřit na nákladech na energie. Trh je nyní plný možností, a ty by neměly být přehlíženy. Pamatujte, že investování času do porovnání cen může vést k významným úsporám v dlouhodobém horizontu.

Foto: Shutterstock, zdroj: MPO, Oenergetice