14/06/2024

Většina solidních lidí má za to, že sociální systém se všemi svými záchrannými sítěmi a příspěvky je sice v České republice velmi robustní, ale stále přeci jen určen těm, kdo skutečně potřebují pomoc. Tedy těm, kdo si nevydělají dost na to, aby z toho vyžili, případně mohli vůbec někde bydlet.

Je to opravdu velký problém

Je rozhodně dobře, že stát nenechá upadnout jednotlivce nebo celé domácnosti do naprosté chudoby a živoření, ale na místě je otázka, zda celý systém není momentálně významným způsobem zneužíván.

Podle všeho totiž skutečně je. Z dob energetické krize nám tu totiž zůstal poměrně velký nešvar. Jde o vyplácení příspěvku na bydlení, což byla dříve nepříliš hojně využívaná dávka, která se však za poslední roky povážlivě rozšířila. Dnes ji čerpá více než 300 tisíc domácností a panují pochybnosti o tom, zda tak všichni činí oprávněně.

Server Epřehledně.cz se problémem v poslední době zabývá a našel hned několik lidí, kteří se příspěvek na bydlení čerpají tak trochu mimo jeho původní smysl. “Vydělám sice 60 tisíc korun hrubého, ale pokud chci hezky bydlet, tak mi nezbyde, než si o příspěvek požádat,” říká Roman Veselý z Prahy. Nejde o pravé jméno dotyčného, aby s čerpáním neměl u úřadů problémy.

Našel si hezké bydlení

Čistého mám nějakých 45 tisíc korun, jenže pokud chci bydlet ve slušném bytě v centru, který není nějakou garsonkou, tak se včetně energií nedostanu pod 30 tisíc korun za měsíc,” líčí svůj případ pan Roman. Náhle už tedy splňuje podmínku, že za bydlení vydává více než 30 % svých příjmů, a to s velkou rezervou. Stát mu tedy každý měsíc přispívá částkou kolem šesti tisíc korun.

Tady je však na místě se ptát, jaké má člověk nárokové právo bydlet v Praze, natožpak v centru, a ještě v prostorově nadstandardním bytě. Respektive v takovém, který je nad jeho poměry. Za normálních okolností by si tento člověk musel najít garsonku někde na periferii, případně využít nějakého toho spolubydlení.

Čtěte také: Pak že je bydlení drahé. Vzal si hypotéku se splátkou 15 tisíc měsíčně a za pár let měl vše splaceno

Stát ovšem v podstatě vymyslel novou dávku, kterou dotuje lidem příjemné bydlení, a navíc ještě zvyšuje ceny na trhu. To už je zkrátka takový nešvar jakýchkoliv dotací, natožpak takto masivních.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *