22/04/2024

Mnoho lidí se domnívá, že zbohatnout je v dnešní době velmi obtížné až nemožné. A když už se to někomu podaří, musí za tím stát nějaká levota. Jenže tak tomu není. Ve skutečnosti není zase tak složité získat nějakou signifikantní finanční částku, se kterou se dá už leccos začít.

Obrovská hodnota

Jedním z důvodů je například stále sílící sběratelství. Možná si to ani neuvědomujete, ale v domácnosti můžete mít staré věci, které mají enormní hodnotu. A nemusí být kdovíjak staré. Velmi ceněné jsou například některé kousky z doby Československé socialistické republiky, tedy z doby, které mnozí neřeknou jinak než “za bolševika”.

Tehdy existovala nejrůznější specifika, která už jsou dnes jen naprostým stínem minulosti. Ovšem co tenkrát vzbuzovalo nevoli a působilo to na občany negativně, je dnes prostředkem velké hodnoty. Někteří si možná ještě vzpomenou, že kvalitnější západní zboží bylo k mání pouze v takzvaném Tuzexu.

Tam se však dalo nakupovat pouze za tuzexové poukázky. Za doby ČSSR měly velkou hodnotu, jelikož vám v podstatě dávaly přístup k tomu, co bylo jinak nedostupné. Sháněly se složitě u nechvalně proslulých vexláků, popřípadě vám je mohl pořídit nějaký bohatý příbuzný z ciziny za svou zahraniční pevnou měnu.

Papírky za miliony

Řada lidí si přitom tuzexové poukázky z dob minulých ponechala, případně jim jednoduše zůstaly, jelikož už pak nenašly žádné využití. A světe div se, uplynulo pár desítek let a tyto papírky mají opět nedozírnou hodnotu.

Pakliže takovou poukázku máte, dost možná jste boháči. Některé se totiž draží za částky přesahující 1 milion korun. Jde například o 50haléřový bon. Ten se na jedné z aukcí dražil s vyvolávací cenou 10 tisíc korun, avšak dražitelé se mohli doslova utlouct. Nakonec se vyšplhal až na 1,26 milionu Kč.

Čtěte také: Česká banka razantně zvedla úrok na spořicím účtu. Kdo tam nedá peníze, prodělá. Jinde je to bída

A teď si představte, že takových poukázek máte doma více. Tehdy šlo o běžnou věc, dnes z vás může udělat boháče. Takoví lidé si mohou říkat, že to vlastně nebylo tak špatné.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Máte doma některou z těchto běžných věcí z dob bolševika? Dostanete 1 milion korun a více, Češi to však netuší

  1. Dobrý den mám doma kam s tím. Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *