14/06/2024

Ačkoliv ani počasí na Jadranu příliš nepřeje a každou chvíli zde vydatně zaprší, lidé využívají červen jako příležitost, kdy je v Chorvatsku přeci jen méně lidí a navíc ještě obecně není takové horko. Někteří sází i na to, že podnikatelé budou mít před začátkem hlavní sezóny nastaveny příznivější ceny, než to potom v červenci finálně napálí, jak je dobrým zvykem.

Zkušenosti turistů

Pravdou ale je, že představy rychle vezmou za své. “Ceny nás opět poslaly do kolen. Když si dáte na pláži jednoduché jídlo jako kebab, zaplatíte minimálně 20 euro a dalších šest za pivo,” vypočítává pan Roman, který letos vyrazil s rodinou tradičně na Makarskou.

Pravděpodobně ale ještě větším problémem je výrazně větší přísnost z hlediska vymáhání nejrůznějších místních vyhlášek a zákonů. Lidé v Chorvatsku si totiž v minulých letech začali na turisty překvapivě stěžovat. Už jen neberou jen jako zdroj příjmů, což se teď změnilo spíše v objekt vhodný pro oškubání, ale už jim vadí to, že jim jejich obce a města na letní sezónu opanují a chovají se často více než uvolněně.

Poměrně nepříjemný případ se odehrál ve Splitu, kde to málem schytaly dvě turistky, které se nicnetušíc opalovaly na betonovém kousku u moře. Problém ale bylo, že nešlo o označenou pláž a ve městě není možné promenádovat se pouze v bikinách. Na nebohou dvojici tedy byla povolána hlídka, ale než dorazila, už tam nikdo nebyl. Pakliže by ale byly přistiženy, hrozila by jim pokuta ve výši 150 euro, tedy přibližně 4000 korun.

Jak to vyřešit?

Ano, také už jsme se s tím setkali. Jednou mě napomenuli, abych nepil pivo, když se procházím městem a podruhé na nás místní vyrukovali, že ve městě nesmíme chodit v plavkách,” říká pan Miroslav, který vyrazil na dovolenou do Rovinje. “Platím tady nesmyslné peníze a ještě mě budou okřikovat, to opravdu nemám zapotřebí. Jsem tady naposledy.

Čtěte také: Pláže v Chorvatsku zaplavily výkaly. To je průšvih, na tohle nikdo nepřijede, zoufají místní

Je pochopitelné, že lidem, kteří se nepohybují v turistickém ruchu a z příjezdové ekonomiky nic nemají, stále více turistů, kteří berou útokem jejich domovská města, vadí. Podobný vývoj ostatně už před lety zaznamenalo třeba Španělsko nebo Itálie. Pravdou je, že to nemá příliš dobré řešení. Snad jen, chovat se s ohledem jeden na druhého.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jeden by řekl, že na takové jméno musí být každý hrdý. Přeci jen, jde pravděpodobně o nejznámější české příjmení, které proslavil jeho nositel. Ten byl ve světě velmi dobře známý a dodnes se na něj vzpomíná ve velmi pozitivním duchu. Dagmar Havlová by tedy měla být ráda, že může takové slavné jméno nosit. Popsala celý vývoj Bývalá první dáma a také velmi známá a oblíbená herečka neustále budí rozruch a pozornost. V posledních letech se dokázala ve velkém stylu vrátit k herecké činnosti a opět si užívá na vrcholu slávy. Dnes jednoznačně patří k nejvýznamnějším osobnostem tuzemského zábavního průmyslu. Navíc jí doprovází právě ta aura, že stála po boku tak legendární osobnosti, jakou prezident ztělesňoval. V nedávné době byl o jejím životě odvysílán pořad na CNN Prima News, ve kterém se diváci dozvěděli skutečně zajímavé detaily. Jedním z těch nejvýznamnějších jsou právě okolnosti kolem její jména. Po sňatku jí Václav Havel totiž radil, ať si ponechá své příjmení, případně ať používá obě. Tudíž by se jmenovala Havlová-Veškrnová nebo Veškrnová-Havlová. Tehdy to však novopečená první dáma odmítla a změnou jména se plně oddala svému choti a svým způsobem i celé zemi. Ostatně, tehdy by nějaké manýry se jménem byly veřejností pravděpodobně vnímány velmi negativně. Provedla zásadní změnu Pravdou je, že dnes svého rozhodnutí lituje. Vysvětlila to poněkud kostrbatě. Prý se dnes stále opakují filmy, ve kterých hrála pod svým původním jménem, a ty filmy jsou velmi kvalitní. Podle svých slov se zpronevěřila i svému otci, jehož rodné příjmení opustila. Tatínek na ni byl vždy velmi pyšný, a tak ji mrzí, že si neponechala jeho jméno. Je až s podivem, jak své jméno Dagmar Havlová prožívá. Popsala dokonce i zkušenost, že jeho změna má vliv na psychiku ženy. Když potom přestala být první dámou a manželkou, začala se vracet ke svému původnímu já, tedy Dagmar Veškrnové. Čtěte také: Slavná česká herečka je na mizině. Nemůže si dopřát ani dovolenou Nakonec to vyřešila šalamounsky a po letech neustálého zvažování, zda to nebude vnímáno jako znevážení, se rozhodla pro změnu jména. Teď tedy používá variantu Dagmar Havlová-Veškrnová. Většině lidí už je to ale jedno, protože ji poznají pod jakýmkoliv jménem. Foto: Shutterstock [...]
Kdo snad doufal, že se Chorvatsko s cenami pro rok 2024 umoudří, byl by na omylu. Místní podnikatelé doufají, že lidé zapomněli na extempore z minulé sezóny, zvykli si na všudypřítomnou inflaci a v rámci dovolené budou zase ochotní utrácet jako o závod. Vždyť, kdo by se na dovolené zaobíral cenami a kazil si jimi náladu, že? Ať se hlavně utrácí a nic se neřeší. Nepříjemná zkušenost Jistě, najdou se stále provozovatelé služeb, kteří jsou rozumní a dobře ví, že částky za obyčejné věci nemohou šponovat donekonečna. Když potom za čevapčiči platíte v přepočtu 500 Kč, přijde to drahé i turistům z Německa nebo Švýcarska, kteří si na to loni ve velkém stěžovali. Nezdá se však, že by tomu letos mělo být jinak. Ba právě naopak, některé podniky ceny ještě více napálily. Přesvědčil se o tom pan Marcel Pešek z Kladna, který vyrazil do Chorvatska v červnu, protože očekával menší davy, ale také nižší předsezónní ceny. Ani jednoho se nedočkal. “Lidí už je tady opravdu požehnaně a pláže se každým dnem plní víc a víc. Nedokážu si představit, jak to tady bude vypadat v červenci. To ta země snad rupne ve švech,” líčí turista z České republiky pro server Epřehledně.cz. Ten rozhodně nemá děravé kapsy, ale místní ceny ho nemile překvapily, zejména potom jeden zážitek. “Šli jsme na procházku po promenádě, a sedli jsme si tam do jedné kavárny. Ceny jsme dopředu neřešili, protože jsem objednával jen čtyři kávy, limonádu a dvě vody,” říká pan Marcel. “Na dovolené nikdy nepočítám, ale tady člověk tak nějak podvědomě ví, jaké ceny by měly být. Proto mě opravdu překvapilo, když přinesli účet.“ Musel vybírat z bankomatu Útrata za těchto pár nápojů činila 55 euro. Ukázalo se, že za jednu kávu účtují deset euro, tedy přibližně 250 korun. “To mi přijde opravdu dost, obzvlášť když máte zkušenost z Itálie, kde i na frekventovaných místech stojí třeba dvě eura,” říká nespokojený turista. “Kdybych věděl, kolik za to chtějí, rozhodně bych tam nešel.“ Čtěte také: Velký průšvih v Chorvatsku. První turisté řekli, co se tam letos stalo. Češi už toho mají opravdu plné zuby Tím však celá nepříjemná anabáze ani zdaleka nekončila. “Ukázalo se, že v peněžence mám jenom 40 euro, což jsem myslel, že bude s velkou rezervou stačit. Tak jsem vytáhl kartu, ale tu číšník odmítl. Chtěl peníze na ruku. Tak jsem musel běžet ještě 300 metrů do bankomatu, abych vybral, vrátil se, a zaplatil. To jsou tedy služby, to vám řeknu,” vypráví Marcel. Dýško prý žádné nenechal a číšník se tvářil kysele. “Ani nepoděkoval, jen se otočil a odešel.” Foto: Shutterstock [...]
Těžko věřit tomu, co se aktuálně v Bruselu odehrává. Jde o další zoufalý krok úředníků, který bohužel schytají běžní občané, a to i ti v České republice, jelikož nemáme žádnou šanci se z těchto nařízení a opatření vymanit. Došlo totiž k uvalení cel na levná čínská vozidla, konkrétně ta s elektrickým pohonem. Co to zase vymysleli? Vše je třeba zasadit do kontextu. Evropská unie se rozhodla, že od roku 2035 nebude možné vyrábět a na zdejším trhu prodávat vozidla se spalovacím motorem. Už to vyvolalo obrovskou bouři, protože podle expertů na to není připravena infrastruktura ani peněženky zákazníků. Jediná povolená elektroauta jsou totiž podstatně dražší. Na to padaly argumenty, že vývoj přeci povede k tomu, že se technologie elektromobilů bude zlevňovat a spolu s ní i koncový produkt. To se nakonec skutečně děje. Zejména v Číně dnes dokáží elektrovozy produkovat poměrně levně, a to ve velmi slušné kvalitě. Jenže co se nestalo. Tento velmi konkurenceschopný produkt začali vyvážet do Evropy. A zdejší automobilky včetně mladoboleslavské Škody Auto mají náhle problém. Nedokáží mu totiž vytvořit adekvátní konkurenci. Zákazníkům je přitom vcelku jedno, zda si koupí Škodovku nebo elektrické vozidlo čínské provenience od automobilky, o které dosud neslyšeli. Hlavně, že bude odpovídat poměr ceny a výkonu, což se v tomto případě děje měrou vrchovatou. Prodeje čínských vozů rostou v Evropě velmi rychle, a to právě na úkor místních prodejců. A těm navíc padají ještě prodeje v samotné Číně, protože tam už o jejich vozy také logicky není žádný zájem. Auta se brzy prodraží A co udělala Evropská unie? Jednoduše na čínská auta uvalila cla, která budou dosahovat až 38 %. Včetně různých dalších poplatků mohou přitom dosáhnout takřka až 50 % z ceny vozidla. Nejvíce to přitom odnesla automobilka SAIC, která vyrábí v Česku velmi oblíbená auta pod značkou MG. Ta se tu prodávají jako po másle, včetně těch elektrických. Brzy však pořádně zdraží. Cla vstupují v platnost od 4. července 2024, tedy za necelý měsíc. “Brusel dnes v podstatě lidem v EU zakázal levná elektroauta. Čína teď bude říkat, že EU jedná v rozporu s cílem snižovat globální emise CO2. A pokud elektrovozy opravdu emise snižují – jak tvrdí sama EU -, bude mít Čína vlastně pravdu. Další fiasko Green Dealu,” komentoval to ekonom Lukáš Kovanda. Brusel dnes v podstatě lidem v EU zakázal levná elektroauta. Čína teď bude říkat, že EU jedná v rozporu s cílem snižovat globální emise CO2.A pokud elektrovozy opravdu emise snižují – jak tvrdí sama EU -, bude mít Čína vlastně pravdu.Další fiasko Green Dealu. pic.twitter.com/837hQ2U4fL— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) June 12, 2024 Čtěte také: Nejhorší benzinky v Česku. Pokud tady natankujete, odděláte si šmahem auto Některé čínské automobilky podle všeho s evropskými úřady spolupracovaly a vymohly si o něco nižší cla. Například Geely, pod které spadá i švédské Volvo, bude platit 20 % a největší světová automobilka BYD dokonce jen 17 %. To celé přitom budí pochybnosti o tom, proč se tu měří dvojím metrem. Foto: Shutterstock [...]

7 názorů u článku “Velký průšvih v Chorvatsku. První turisté řekli, co se tam letos stalo. Češi už toho mají opravdu plné zuby

 1. A na co si stěžujete? Buď je ten článek vymyšlený, nebo pán kecá, taky jsem tam byl, ale nikde kebab za 20 euro jsem neviděl, opalovat se v bikinách na kousku betonu mimo pláž, je jako tady na zídce u domu na rušné ulici, nebo se koupat na náměstí v kašně. Buď to je článek objednaný na odrazeni cesty do Chorvatska, nebo jsme ubrečenci, když musíme v cizině dodržovat nějaká pravidla.

 2. Tak někteří lidé si myslí, že když si zaplatí dovolenou tak můžou vše, navíc nechápu proč by se měl někdo procházet ve městě v plavkách u nás taky nechodí v plavkách po městě. A s cenou jídla musí počítat u nás v místech kde jsou na dovolené si také připlatí.

 3. Jsem už tři týdny v jižní Dalmácii v malé vesničce poblíž města Gradacu ( poslední destinace Makarské riviéry směr Dubrovník) K počasí tak bohužel pro místní zahrádkáře tu pršelo jen dvakrát přes noc a ráno to vůbec nebylo znát! Za druhé ceny tu jsou v porovnání s jinými zeměmi EU srovnatelné, tak já k moři jedu na dovolenou a ta je odvozená od slova dovolovat!
  Moře je tu nádherně čisté, žádný odpad ráno ani odpoledne v moři nevidím( mám k dispozici několik videí z pláží, kam chodím).
  Je pravda, že turistů je tu minimum, takže nemá kdo ten nepořádek dělat.
  O zákazu požívání alkoholu na veřejných místech víme už z ČR, takže se předpokládá, že jsme v EU a platí to i v Chorvatsku.
  Co se týče toho běhání v bikinách mimo pláže, tak to jsem zajedno ZAKÁZAT. V místě bydliště taky, když je abnormální hic,tak nechodíme nakupovat ve spodním prádle! Hodně turistkám chybí soudnost a slovo pareo snad nikdy ani neslyšely. Ještě k těm zmijím o kterým jsem si přečetla hned po příjezdu v půlce května.Stahují se k lidským obydlím kvůli vodě, která v horách kvůli absenci deštů chybí.Je zakázáno je zabíjet a jsou velmi plaché, takže nehrozí napadení.Komáry ani vrány jsem za celou dobu neviděla a ani při návštěvě Splitu jsem hlas vran nezaregistrovala! Články o udivených,rozhořčených turistech po příjezdu do Chorvatska se mi nečtou moc dobře.Já o ničem co oni popisují nevím.

 4. Tady někdo naschvál dělá antireklamu Chorvatsku. My jsme se teď vrátili z Istrie a takové ceny tam doopravdy nebyly. Ale pokud někoho láká hnusný vedro v Turecku či v Egyptě, tak ať si tam jede…

 5. Já byl Chorvatsku naposledy 2018 Baška Voda přeplňené pláže, jídlo předražené v marketu slabý výběr, pečivo tvrdé prostě slabota. Nejvíce se mi tam líbilo v devadesátých letech v době války, ale to jsem byl v Opatiji. Bůh mě chraň od Chorvatska už nikdy více.

 6. Pokud budete dodržovat základní pravidla, nic nehrozí. Taky by se vám nelíbilo, kdyby kolem vašeho domu denně procházely davy polonahých a rozjívených cizích lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *