14/06/2024

Kdo by snad chtěl letos vyrazit na dovolenou do Chorvatska, měl by se v první řadě nejprve seznámit s tím, jaká tam aktuálně panuje situace ohledně čistoty pláží a moře. Rozdíly jsou totiž značné, přičemž přibývá míst, kde to v žádném případě není dobré. Pokud pak člověk přijede někam, kde se musí koupat v nečistotách a zápachu, dojem z dovolené to okamžitě zničí.

Mluví se o nejhorším

Sezóna 2024 přitom ještě pořádně ani nezačala a Chorvatsko už hlásí první závažné problémy s čistotou pláží. Nejkritičtější situace panuje pravděpodobně na ostrově Hvar, kde je celá řada pláží závažným způsobem znečištěna. Na internetu se objevují znepokojující videa z oblasti.

Server Slobodna Dalmacija se rozhodně nedržel zkrátka a po prozkoumání stavu věcí nazval situaci doslova ekologickou katastrofou. Znovu a tentokrát v ještě větším měřítku se totiž opakuje problém s tím, jak výletní lodě a jachty vypouštějí do moře fekálie či použitý kuchyňský olej. Tato kombinace potom ve vodě tvoří nepříjemný mastný filtr a na plážích způsobuje značný zápach.

Zaznamenány byly skvrny tvořené nečistotami, které mají průměr až 150 metrů, v některých případech snad i větší. Obvykle se objevují odpoledne po návratu lodí z Hvaru na pevninu. “Pokud fouká mistrál, máme ráno krásně křišťálově modré moře a odpoledne už je všechno hnědé. Není třeba mluvit o tom, kdo to způsobuje,” uvedl místní podnikatel Veljko Drinković z města Jelsa.

Je to stále horší

Ten volá po přísné kontrole posádek lodí. Ta totiž v loňském roce vůbec neprobíhala a výsledky byly skutečně tristní, což se může opakovat i letos. Kontroly by měly posádky přimět k tomu, aby jim řekly, jak likvidují výkaly a odpadní vodu z lodí. Vypouštět ji do moře je totiž zakázáno.

Čtěte také: V Chorvatsku se letos přemnožil nepříjemný brouk. Je všude a je obrovský, Češi mají obavy

Problém spočívá také v tom, že chorvatské pobřeží je stále oblíbenějším místem pro plavbu větších i menších lodí. Každým rokem jich o desítky procent přibývá, což souvisí i s nárůstem blahobytu a širšími možnostmi lidí si tyto lodě kupovat nebo pronajímat. Je jednoznačným trendem trávit dovolenou právě na lodi na Jadranu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *