15/06/2024

Pocit, že si každý měsíc připlatíme na účtech za elektřinu víc a víc, není jen dojem. Potvrzuje to i nedávná studie Eurostatu, která umístila Českou republiku na špičku seznamu zemí Evropské unie s nejdražší elektřinou, když se vezme v úvahu kupní síla.

Elektrický šok: Cena elektřiny v Česku

Domácnosti v Česku si musí sáhnout hlouběji do kapsy než jejich sousedi v ostatních státech EU. V druhém pololetí loňského roku dosáhla průměrná cena elektřiny po přepočtu na kupní sílu (PPS) za 100 kWh neuvěřitelných 38,68 PPS. To představuje nejen výrazné překročení evropského průměru, který činil 28,14 PPS, ale zároveň nás postavilo na první místo nechtěného žebříčku, před Kypr, Německo a Itálii, které také zaznamenali vysoké ceny.

Příčiny vysokých cen

Hlavními důvody pro vysoké ceny elektřiny mohou být různé faktory od závislosti na dovozu energie až po vysoké daně a poplatky spojené s elektřinou. Kromě toho energetické společnosti čelí rostoucím nákladům na modernizaci a udržování infrastruktury, což se bezpochyby odráží v konečných cenách pro spotřebitele.

Nominální a reálná cena elektřiny

Zajímavým pohledem na situaci je porovnání nominálních cen, které neberou v úvahu kupní sílu. I zde Česká republika figuruje vysoko na seznamu s cenou 31,51 eur za 100 kWh, což je o něco méně než například v Německu, kde cena dosahuje 40,2 eur. To ukazuje, že i když jsme na tom v porovnání s některými zeměmi lépe, stále patříme k těm dražším.

Foto: Shutterstock

Jak to chodí u sousedů

Pro zajímavost, v Maďarsku, které má jednu z nejnižších cen v EU, byla cena za 100 kWh v loňském roce jen 11,32 eur. Toto porovnání názorně ukazuje, jak velké jsou mezi jednotlivými státy rozdíly.

Co s tím?

Vláda a regulační orgány by mohly zasáhnout, aby pomohly zmírnit břemeno vysokých cen energií pro domácnosti. Možná řešení zahrnují podporu pro instalaci solárních panelů, zvýšení efektivity energetického využití domácností nebo přepracování tarifních systémů, aby byly spravedlivější.

Foto: Shutterstock, zdroj: ec.europa.eu, Echo24

1 názor u článku “To jsme to dopracovali. Nejdražší elektřina je v Česku. Berou vás na hůl

  1. Se nedivim že je draha elektřina, když čez kupuje z turecka diesel generatory to jsou rostouci ceny na modernizace a distribuce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *