15/06/2024

Česká televize v poslední době leží v žaludku opravdu mnoha lidem. Nejenže řádně neplní svou funkci a dnes už o její nestrannosti pochybují i dřívější zastánci, ale navíc se kvůli ní vzedmula diskuze o navýšení a rozšíření koncesionářských poplatků. Z ČT se tak stalo ideální téma všech, kdo se potřebují nějakým způsobem vymezit a případně přilákat voliče.

Hlavně pošlete peníze

Lidé už se tak nějak smířili s tím, že musí platit koncesionářský poplatek v této podobě ve výši 135 Kč. A zjistili také, že se mu mohou vyhnout, pokud se zbaví televizního přijímače. Jenže nově se mají pravidla zásadně změnit. Poplatek vzroste ihned na 160 korun a navíc má být nově navázán na inflaci, takže se bude automaticky průběžně navyšovat. Brzy tedy může být například dvojnásobný, a to už je trochu něco jiného.

Nehledě na to, že koncesionářský poplatek za Českou televizi budou muset platit nejen ti, kdo mají doma televizi, ale všichni ti, kdo využívají internetu a jsou jeho prostřednictvím připojeni k síti v mobilním telefonu nebo na počítači. Také proto se o tom začalo hovořit jako o dani z internetu, přičemž tomu už se nevyhne prakticky nikdo.

Změna je přitom očividně tlačena na sílu a není připouštěna jakákoliv diskuze. Bouří se dokonce i mobilní operátoři, kteří by měli své klienty “udávat” České televizi. Pokud se zjistí, že mají přístup k internetu a neplatí poplatek, hrozí jim velmi vysoká pokuta. Také tento přístup ČT, která na občany klidně volá exekutory a dává je k soudu, budí stále větší rozhořčení.

Nelze se tedy divit tomu, že některé osobnosti volají po tom, aby se Česká televize zrušila. Jedním z nich je například bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Podle něj jde o zbytečnou instituci v dnešní době, jejíž roli hravě zastanou komerční stanice.

Česká televize selhává

Je docela pravděpodobné, že tuto rukavici někdo zvede a že se tu vytvoří skupina, která bude volat po tom, aby se Česká televize zrušila. Alternativou může být odejmutí veřejnoprávního statusu a přeměna na státní televizi, která by se platila ze státního rozpočtu, a nikoliv prostřednictvím koncesionářských poplatků.

Čtěte také: Česká televize vás bude sledovat. Poplatkům už nikdo neunikne, jinak brutální pokuty

Zkrátka a dobře, sílí tady všeobecný pocit, že Česká televize je poněkud zbytečná, neplní svou funkci a navíc je předražená. Například TV Nova a TV Prima hospodaří s výrazně nižším rozpočtem a navíc musí každý den přilákat kritickou masu diváků, aby jim za ni inzerenti zaplatili. Oproti tomu Česká televize má vše automaticky a bez velkého snažení. Podle toho ale její práce také vypadá.

Foto: Shutterstock

13 názorů u článku “Sílí odpor k České televizi. Chystá se tajný plán, který povede k jejímu zrušení

 1. Jsem pro zrušení ČT. Ředitel jen vyhrožuje sankcemi a neumí hospodařit s ročním rozpočtem skoro 8 miliard.
  Nemíním dotovat jejich amorální platy. Proč mám platit za něco, co jsem si neobjednala a co nesleduji.

 2. Zrušit !!! Proč mám platit když služby nevyužíváme. Je to okrádání lidí schované za zákonem který už tady vůbec neměl bejt. Jsou to vyhozený peníze. To raději koupím dětem každý měsíc nějakou drobnost.

 3. Jsem jednoznačně pro zrušení ČT.. Nesleduji žádný z českých kanálů a nechápu, za co mám platit. Jakákoliv naše televize mě už dávno vůbec nezajímá..

 4. Zásadně nesouhlasím se zrušením České televize a výši koncese. poplatků – jejich výše je za kalend. rok – neřeším, zdražení potravin některých a jiných komodit mne dojímá daleko víc. Za mne, by se měla ČT vymezit od komerčních televizí, to srovnávání nemůže ustát, zaměřit se na sporty, kvalitní špičkové zpravodajství – Zcela nezávislè, investigativní žurnalistika, nezávislý film, hudba – jiný žánr – koncerty, akce – regiony, atpod. Rozhodně nevstupovat na tenký led s komerčními pořady. To je za mne. No a pan Moravec by mohl postoupit do jejího vedení. Zkušeností má na rozdávání.

 5. Ať ji zruší. Nesleduji ji vůbec a platit musíme. Kdyby dávali reklamy behem filmu nebo seriálu, tak jako třeba na Nové, nemuseli bychom platit poplatky. Měla by si i tato televize umět na sebe vydělat

 6. Nikdy jsem televizi neměla a nikdy mít nebudu. Nevysílají tam absolutně nic, co by mě zajímalo, česká tvorba stojí za ho*no a nejsem zvědavá ani na reklamy ani na zprávy. Dnes není bohužel možnost dostat od operátora žádný tarif bez internetu. Takže mám platit i kvůli tomu, co mi vnutil operátor?

 7. Pane Mrkvičko, asi jste nepochopil , že ČT je státní a proto je řízena státem. Chtěl bych vědět který stát by dobrovolně zrušil instituci kterou ovládá. Zaujal mě nadpis o tajném plánu zrušit ČT. Ve vašem článku jsem to nenalezl.

 8. Zrušit určitě, je to směšné na ČT se nedívám i rozhlas neposloucham .platím si jiné televize protože to co se tam dává vůbec mě nezajímá . ZRUŠIT.

 9. Mrkvička si ještě nenašel koníček, tak pokračuje ve své každodenní dávce zvratek. Hold, kanál Okamura-Konečná z ČT opravdu nikdy nebude.

 10. Zrušit! Nejde jen o kulturní programy, jde hlavně o to, že vládnoucí garnitura si může říkat co chce a jejím programem je “kontra Babiš”, výlety kamkoliv a za kýmkoliv. Jestli chceme abychom to platili tak ať si platí stát a povedená rada ČT. Kolik mají všude reportérů se štáby. Přitom kecají dlouho o ničem a jakákoliv událost je jim dobrá. Zrušit.

 11. Česká televize méla být zrušena již dávno. Pokud néco vyprodukuje tak za drahé peníze,kdy komerčni televize za mnohem menši cenu. Museji si na sebe vydélat.Česká televize za naše peníze kvalitní pořady nemá. Zrušit úplné poplatky ať si na sebe vydélá, a ne že ji naše peníze padaji do klína bezpracné. Ať si na sebe vydélá, tak jak každá jiná instituce nebo podnik.My si na sebe všichni také musíme vydélat. Když odvedeme nekvalitni práci tak za ní plat nedostaneme.
  Pokud Českou televizi a rozhlas neužíváme proč bychom za to méli platit? Když si chci přečist noviny tak si za né zaplatím . Pokud je nechci čist tak si je nekoupim.Českou televizi nesleduji vice jak 20 let a rozhlas ješté déle. Film si pújčim ktery já chci a muziku na CD a ne co mi tam nutí.
  Žádný tajný plán zrušení ale jako nepotřebnou státni instituci.

 12. Samozřejmě zrušit ČT. Takový rozpočet nemá ani Hrad, . Na ředitelův plat nehodlám přispívat .Kolik přispěl na povodně, dětem, atd..?!!!. Na vše se skládáme pouze my obyčejní lidé, takže nás ČT neokrádej.Že Vám řediteli není hamba..Fuj..něco mě zhořklo na jazyku..

 13. Jediné ČT lze sledovat , doufám že předchozí názory nebudou vyslyšeny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *