15/06/2024

K něčemu podobnému nedochází zase až tak často. Ovšem teď se skutečně blíží poslední termín, kdy se ještě můžete zbavit bankovek, které vám velmi brzy budou úplně k ničemu. Jejich platnost už skončila a brzy se uzavře i možnost jejich výměny za čerstvé bankovky.

O jaké bankovky jde?

A jak se ukazuje, spousta lidí to vůbec neví. Česká národní banka eviduje v oběhu přibližně 40 milionů kusů neplatných bankovek. To je spousta peněz, které mohou přijít zbytečně vniveč.

Je třeba říct, že platnost určitých bankovek skončila už k červnu roku 2022, ovšem potom byla dána ještě možnost jejich výměny. Ta ovšem končí o dva roky později. Na výměnu je tedy poslední měsíc.

Jistě se ptáte, o které bankovky jde, abyste si své hotové peníze mohli ověřit. Potom vězte, že jde o bankovky prakticky všech hodnot, které jsou dnes v platnosti. Mluvíme tu tedy o stokoruně, dvousetkoruně, pětisetkoruně, tisícikoruně a dvoutisícikoruně, které byly vytištěny v letech 1995 až 1999.

Šlo tedy o ty nejstarší bankovky v oběhu, které se už poměrně značně liší od těch, které jsou tištěny dnes. A to především co do nejrůznějších ochranných prvků. Tyto vzory mají totiž třeba užší stříbrný proužek. Jeho barva se navíc při náklonu bankovky nemění. Tento proužek a právě letopočet jsou dvě kritéria, podle kterých danou bankovku poznáte nejlépe. Zajímavé je, že bankovky v nominální hodnotě 5000 Kč z těchto let zůstávají v platnosti.

Poslední šance na výměnu

Tyto bankovky nelze v platebním styku užívat už od července 2022. Je ale klidně docela možné, že se s velkou částí z nich stále vesele platí, jelikož bankovky reálně nikdo příliš nekontroluje. To se teď ale může zásadně změnit poté, co jejich výměna už nebude tak jednoduchá.

Čtěte také: Stát rozdává 200 tisíc Kč každému Čechovi, který si řekne. Kdo to neudělá, tomu peníze propadnou

Ještě v červnu můžete neplatné bankovky přinést na pokladnu kterékoliv banky v České republice, a dostanete za ně bankovky platné. Od července už to ale bude složitější. Pro výměnu budete muset navštívit pokladnu České národní banky.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *