23/04/2024

Dnes bohužel platí, že pokud velké instituce, pod které spadají miliony klientů, dělají nějakou změnu, obvykle vycítí příležitost také nejrůznější šíbři, kteří se toho snaží zneužít ve svůj prospěch. Viděli jsme to například u České spořitelny, když měnila svou aplikaci George. Klienti začali okamžitě dostávat spoustu hovorů, které se tvářily, že je provádějí pracovníci banky. Chtěli lidem se změnou pomoci, ale ve skutečnosti šlo o podvodníky. Kdo se nechal nachytat, ten přišel o velké peníze, často i o celoživotní úspory.

Chystá se velká akce

Tentokrát tomu nebude jinak. Všeobecná zdravotní pojišťovna totiž oznámila velkou akci, kterou bude v letošním roce provádět a která se bude dotýkat milionů klientů. V jednoduchosti jde o to, že přibližně polovině klientů letos končí platnost jejich kartičky pojištěnce, a tak musí dostat novou. Touto kartičkou se přitom prokazují tehdy, když čerpají nějakou péči, ať už v České republice nebo v Evropě. Je tedy velmi důležitá a vždy byste jí měli nosit u sebe. Jinak se vám také může stát, že péči nedostanete.

To je ale jiný příběh. Teď jde o to, jakým způsobem bude celá akce probíhat a zda je třeba určitá aktivita ze strany samotných klientů. Právě tam totiž budou cílit podvodníci a budou se snažit vám namluvit, že pro získání nové kartičky musíte provést nějaký úkon. Tím vás už namotají do svých sítí a podsunou vám některou z podvodných stránek, kde mimoděk vyplníte i přihlašovací údaje do svého bankovnictví, byť pochopitelně nedává žádný smysl, abyste takové údaje pojišťovně poskytovali.

Vše ovšem vypadá tak důvěryhodně, že se spousta lidí nachytá. A proto je dobré vědět, že VZP dopředu informuje své klienty o tom, že z jejich strany nebude nic potřebovat a jednoduše jim pošle kartičku na tu adresu, kterou u nich má uvedenou v databázi. V žádném případě vás nebude kontaktovat telefonicky ani jiným způsobem. Lze si představit maximálně situaci, že vám přijde doporučený dopis, případně zpráva do datové schránky.

Pracovníci VZP nebudou pojištěnce předem nijak oslovovat, obcházet nebo kontrolovat například to, kdy jim průkaz končí. Pokud by klienti byli někým v této souvislosti kontaktováni, jde velmi pravděpodobně o podvodné jednání,” uvádí pojišťovna v tiskové zprávě k celé věci.

Ozvěte se raději sami

To by se mohlo stát tehdy, pokud nejste v databázi dostatečně identifikováni, případně pokud se zaslaná kartička do VZP vrací, jelikož jste coby adresát nebyli dostiženi. Pojišťovna proto raději dopředu vyzývá k tomu, aby lidé, kteří se třeba v poslední době přestěhovali, raději sami instituci kontaktovali a nahlásili svou adresu. Učinit tak můžete na pobočce, telefonicky na infolince nebo emailem. Pokud vy budete zasílat informaci na ověřený kontakt VZP, nic vám nehrozí.

Čtěte také: VZP rozdává Čechům velké peníze. Přihlaste se, ať vám to nepropadne

Pro zajímavost dodejme, že výměna kartičky se bude týkat 2,74 milionu lidí. To je skutečně vysoký počet a jde o více než čtvrtinu všech obyvatel České republiky. Podobné akce neprobíhají každý rok a je jisté, že se na tom podvodníci budou chtít svými nekalostmi “podílet”. Pakliže budete mít pochybnosti o tom, kdo vás kontaktujte, raději hovor sami přerušte a zavolejte na infolinku VZP, kde zjistíte, zda je od vás něco potřeba.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *