22/04/2024

V České republice je podle všeho zaděláno na velký průšvih. A jak už tomu tak často bývá, vše je lemováno dobrými úmysly. Když totiž stát před časem zřídil spoustě lidí povinnou datovou schránku, chtěl tím ulehčit především komunikaci mezi nimi a úřady. Netušil však, že mnoho z nich se do schránky nikdy nepřihlásí. A teď je z toho najednou velký problém.

Úřady jsou neúprosné

Jak se totiž ukazuje, na půl milionů subjektů, jimž byla datová schránka povinně zřízena, a většinou jsou to fyzické podnikající osoby, se totiž do ní dosud nikdy nepřihlásilo. Už nějakou dobu se tam však hromadí zprávy, které se berou za doručené a které jiným způsobem již nechodí. Pokud vám totiž nějaký úřad pošle datovou zprávu, už neposílá poštou papírovou podobu.

Jak teď informovala veřejnost Digitální a informační agentura, v každé druhé datové schránce, do které se ještě nikdo nepodíval, se aktuálně skrývá výzva od exekutora, případně finančního úřadu. A jistě si lze představit, že to nebudou zrovna pozitivní zprávy. Tito lidé se s tím přitom neseznámili, a tak je velmi pravděpodobné, že jim někde naskakují úroky a penále, což může vyústit v pořádnou potíž.

Okamžitě se přihlaste

Je otázkou, zda bylo povinné zřizování datových schránek Čechům dobrým nápadem. Ukazuje se totiž, že společnost na to nebyla příliš připravená a zvyká si jen velmi složitě. Provozovatelé systému ostatně přiznávají, že mnoho lidí se pravděpodobně domnívá, že pokud se do schránky nepřihlásí, zůstane tato neaktivní a nebude do ní nic chodit.

Čtěte také: Banky začaly Čechům kontrolovat účty. Musíte říct, odkud máte peníze a za co utrácíte. Jinak končíte

Tak tomu ale není. Zprávy dostáváte i přesto, že jste se do schránky nepřihlásili. Navíc jsou brány automaticky jako doručené. Nemusíte si je ani vůbec přečíst. Proto je nejvyšší čas postavit se k situaci čelem a co nejdříve si svou “datovku” otevřít a začít odbavovat vše, co po vás nejrůznější úřady chtějí. Možná to nebude příjemné, ale vězte, že se tomu stejně nevyhnete.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *