23/04/2024

Opravdu velkým tématem dneška je kvalita masa v českých obchodech. Ukazuje se totiž, že je v mnoha ohledech velmi problematická. Loni jsme tu měli tolik případů stahování zboží z prodeje, jako snad ještě nikdy dříve v historii. A letos tento trend bohužel pokračuje, takže rekord pravděpodobně bude znovu překonán.

Příliš levné maso

Jedním z hlavních problémů je podle všeho dovoz drůbežího masa z Ukrajiny. Zatímco čeští zemědělci si dlouho stěžovali na to, jak moc přísným regulacím ze strany Evropské unie se musí podřizovat, teď se nestačí divit tomu, jak volné podmínky mají všechny chovy, ze kterých se sem dováží.

Českomoravská drůbežářská unie ostatně již vyzvala obchodní řetězce, aby sem kuřecí maso z této země nedovážely. Pravdou je, že toto uskupení hájí zájmy svých členů, pro které je dovoz z Ukrajiny pochopitelně velkou konkurencí. Řetězce jsou totiž schopny maso získat výrazně levněji a nemusí platit ceny, které vyžadují tuzemští chovatelé.

Ovšem tuzemští drůbežáři upozorňují také na reálné hrozby, které z tohoto masa pramení. Především jde o přítomnost salmonely, která už se mnohokrát potvrdila. Dále potom falšování původu masa, případně používání pesticidů.

Jsou i další problémy

Určitě bych toto maso nedala svým dětem. Mám obavy z toho, že by nemuselo být kvalitní a pro spotřebitele by mohlo být i závadné,” uvedla pro CNN Prima News šéfka Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Čtěte také: Češi jsou zoufalí. V obchodech jsou kvanta prolezlého masa. Poznáte ho podle jednoho detailu

Na druhé straně je ale také pravdou, že i čeští chovatelé drůbeže mají teď máslo na hlavě. Jak se totiž ukázalo, jeden z hlavních dodavatelů kuřecího masa, společnost Rabbit Trhový Štěpánov, neuhlídal svou produkci a poslal do obchodů stovky kilogramů masa se salmonelou. A aby toho nebylo málo, ochránci zvířat poukázali na otřesné podmínky, ve kterých tato společnost kuřata chová.

Foto: Shutterstock

6 názorů u článku “Do českých obchodů přišlo maso z Ukrajiny. Svým dětem bych ho nikdy nedala, řekla mluvčí

  1. Ať toto kvalitní maso z východu dodají našim mocipánům přeji jim dobrou chuť.

  2. Dneska jsem se díval jak tuhle šmakuládu kupovali senioři…to se rovná eutanázii ….

  3. Ty si kup 1 český .ostatní si rádi koupi 4 ukrajinský.prece záleží na tom kolik vydělávás.

  4. Docela vtipný, že jediný závadný maso dodala na pulty obchodů firma Rabbit známého agrobarona Jandejska, kterej bojuje proti dovozům potravin z Ukrajiny 🙂

  5. To maso měli dát zdarma do restaurací ve sněmovně a senátu,pak by byli tamní politici aktivnější,minimálně na WC.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *