Banky by se měly obecně chovat tak, aby nevzbuzovaly žádné velké emoce, obzvlášť potom ty negativní. Na rozdíl od jiných podniků, jejich byznysu nejvíce svědčí to, když ho mohou dělat v klidu a nikdo o tom příliš nemluví. Ovšem ne vždy se to daří, obzvlášť když tomu absolutně nepřejí okolnosti.
Začíná jít do tuhého
Ve skutečně nezáviděníhodné pozici se ocitla Raiffeisenbank, která působí i v České republice. Kromě toho má ale své filiálky v mnoha zemích střední a východní Evropy. Tam se jí v posledních letech významně dařilo a dokázala zde vybudovat velmi silnou přítomnost.
Jenže potom přišly nechvalně proslulé události roku 2022 a podnikání v Rusku, které tvoří jednu z největších částí celé banky, se stalo velkou přítěží. Na rozdíl od mnoha jiných západních společností však Raiffeisenbank na tamním trhu působí i nadále, a to navzdory výzvám nejrůznějších úřadů nebo i Evropské centrální banky, aby zemi opustila.
Banka se sice chvíli snažila lavírovat, když tvrdila, že své tamní operace postupně utlumuje, ale jak to tak vypadá, byla to jen zástěrka. Naopak přicházejí informace o tom, že Raiffeisenbank je stále důležitějším hráčem pro celý ruský finanční systém. Navíc také v posledních dnech rozjela masivní nábor pracovníků, a to v tisících, což nevypadá, že by měla zemi opustit.
Lidem už to vadí
Jenže na mezinárodní scéně už to skutečně začíná vadit. Podle dostupných informací je toto podnikání trnem v oku Spojeným státům americkým. Ty do Rakouska vyslali svou ambasadorku, která měla představitelům banky sdělit, že pokud budou v tomto stylu pokračovat, hrozí celé bance odstřižení od amerického bankovního systému.
To by pro každou, obzvlášť takto velkou banku představovalo obrovský problém. Zároveň jde o důkaz, že jde skutečně do tuhého a nikdo už se s tím nebude párat.
Čtěte také: Banky v Česku se utrhly ze řetězu. Připraví vás o velké peníze, vymyslely fintu
Je tu navíc i další negativní efekt, který spočívá v tom, že od Raiffeisenbank v České republice odcházejí mnohé firmy i klienti. Ti obvykle deklarují, že nechtějí podporovat banku, která takto úzce spolupracuje s ruským režimem a nepřímo ho podporuje, a to i finančně.
Foto: Shutterstock
To je celý pokrytecký Západ. Všichni tu válku odsuzujeme a je třeba dosáhnout rychlého ukončení.
Ale aby ten, kdo se zasloužil o její vyprovokování a pokračování (tj. zejména USA) školil státy a firmy jak se přitom chovat, to je silně pokrytecké.
Při mnoha agresivních akcích USA, kde bylo řádově více obětí a bylo to zcela mimo mezinárodní právo, tak nikdo nezačal sabotovat a “školit” americké firmy. Čím to?
Že by Američani měli právo na cokoliv, měli právo vraždit ve jménu svých zájmů, jak řekla slavná čechoameričanka, ministryně Magda…??
Podpora terorismu nemá ve svobodné části světa co prohledávat. Je ostudou evropských úřadů, že nedokázaly za více než dva roky sjednat pořádek. Nakonec to za nás jako vždy budou řešit USA.