03/11/2024

Ačkoliv by se mohlo zdát, že poplatky v českých bankách se oproti stavu před deseti lety výrazným způsobem snížily a pro mnoho lidí vlastně vůbec neexistují, ve skutečnosti je tomu právě naopak. Možná už jste se sami sebe ptali, jak je možné, že velké banky v Česku mají stále tak obrovské zisky, když vám za vedení účtu a běžné transakce nic moc neúčtují. Ony však mají poplatky schované jinde, a ty jsou mnohem drtivější.

Poplatky jsou stále masivní

Už bylo hodně napsáno o tom, jak moc velké banky v České republice vydělávají například na zahraničních transakcích, které vás mohou včetně konverze měny vyjít i na tisíce korun. Stejně tak když si vyberete v zahraničí z bankomatu tamní měnu, možná neplatíte poplatek za samotný výběr, ale schytáte to na značně nevýhodném kurzu.

Stále častěji se však poukazuje na běžnou praxi českých bank, které si účtují nehorázné poplatky za správu vašich peněz v nejrůznějších podílových a investičních fondech. Aktuálně na to poukázal finanční analytik Jaroslav Brychta ve svém Ranním komentáři.

Zdědil jsem necelých 200 tisíc euro, které jsou teď v Komerční bance na termínovaném vkladu. Ten dává (nelekněte se) 0,01 %. Byl jsem přímo v bance a zde mě nabídli jejich fondy, ale tam se mi vůbec nelíbí vstupní poplatek 1,5 až 3 % a poplatek za správu 1 až 2 % ročně,” napsal jeden z tázajících se, který chtěl doporučit nějakou nízkopoplatkovou alternativu.

Foto: Shutterstock

Je to až nehorázné

Narazil tak přitom na velký nešvar, který se teď v českých bankách odehrává. Ty totiž pod záminkou starosti o finanční zdraví svých klientů často odrazují od běžného spoření a své klienty tlačí právě do fondů. Jak je vidět, ve skutečnosti to dělají hlavně proto, že z toho mají obrovské výnosy. Pokud byste si takto vložili 100 tisíc korun, zaplatíte klidně 3000 Kč na vstupním poplatku a potom ještě 2000 Kč každý rok za správu peněz. Rázem jste minus pět tisíc v prvním roce, a to jste ještě nic nevydělali. Jde přitom o standardní rizikovou investici, která žádný garantovaný výnos nemá.

Analytikovi Brychtovi tyto poplatky doslova vyrazily dech a označil je za šílené. “To si děláte srandu snad. To je neuvěřitelné. Skoro jako ten úrok, který vám tam dávají,” pozastavil se nad podmínkami Komerční banky, které jsou však běžné i jinde, například u České spořitelny nebo ČSOB.

Čtěte také: V Česku nečekaně krachuje oblíbená banka. ČNB už zasahuje, jde o velké peníze

Tazatel dostal radu, že by měl jít cestou nízkopoplatkových pasivních fondů, takzvaných ETF. Ty mají také poplatky, avšak pohybují se kolem 0,1 % až 0,2 % ročně, a to bez jakýchkoliv vstupních a výstupních poplatků.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Banky v Česku se utrhly ze řetězu. Připraví vás o velké peníze, vymyslely fintu

  1. Bohužel je tomu tak, banky neustále nacházejí způsoby jak okrádat klienty. Po mnoho let mám zadané údaje o odchodu plateb, splátka hypotéky do Hypotečky. Našel se kartelový způsob jak okrást, jednoduchým způsobem. Dva dny dopředu mám zadaný platební příkaz pro danou splatnost. Bývalo to tak, v daný den ráno na mobilu vyskočila informace bylo strženo a převedena částka.
    Poté se začala tato informace objevovat až druhý den na sobotu. K převodu platby došlo těsně před půlnocí dalšího dne. Jelikož to hypoteční banka platbu neobdržela, jak tomu bylo zvykem velice rádi dají na vědomí zprávou sms v neděli, že neobdrželi platbu. Tato informace je oceněná za 500kc. Přeci jen banky neustále zlepšují své zlodějské služby pro své klienty, způsoby jak je okrádat. V mém případě se jedná přesně o služby K.B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *