23/04/2024

Je skutečně s podivem, jak důkladně stát před svými občany tají skutečnost, že jim může velmi výrazně přispět. Do určité míry to může letos vykompenzovat problémy způsobené zaváděním opatření v rámci konsolidačního balíčku, který naopak peníze z kapes občanů tahá.

Vše je velmi jednoduché

Málo se ale ví, že ve státním rozpočtu je k dispozici suma ve výši 5 miliard korun, ze které může kdokoliv získat až 50 000 Kč. Jde o prostředky určené na vzdělávání občanů, například nejrůznější rekvalifikace nebo také zvyšování znalostní báze.

Prostředky jsou k dispozici v rámci Národního plánu obnovy, což jsou peníze kasírované z dotací Evropské unie. Vtip je v tom, že stát je musí stihnout utratit do září roku 2025. Má tedy slabý rok a půl, aby lidi přesvědčil o tom, že čerpání příspěvku se jim vyplatí. Problém je ale v tom, že k dané věci nespustil žádnou kampaň a většina o tom tedy vůbec netuší.

Zajímavé přitom je, že pro kurzy pro občany už je zřízen i speciální portál, který funguje jako svého druhu eshop, kde si můžete o různé kurzy požádat. Dělí se přitom hned do několika kategorií, v závislosti na tom, z jaké pozice žádáte. Kategorie zabezpečené rekvalifikace je určena lidem na Úřadu práce, aby zvýšili možnosti uplatnění na trhu práce. Pro žádost ale nemusíte být nezaměstnaný. Nabízejí se totiž i kurzy v kategoriích Zvolená rekvalifikace a Kurzy digitálního vzdělávání, o něž může žádat každý.

Foto: Shutterstock

Široká škála možností

Svět práce se výrazně proměňuje. Vaše odborné znalosti jsou cenné a zaměstnavatelé je potřebují. Začněte se vzdělávat, abyste získali nové pracovní příležitosti nebo upevnili svou pozici na trhu práce. Nabízíme Vám širokou škálu vzdělávacích kurzů,” uvádí se k tomu na webu s tím, že stát vám proplatí kurzy v maximální hodnotě 50 tisíc korun za tři roky. V některých případech musíte uhradit spoluúčast, ale není to tak vždy.

Vybírat můžete z široké nabídky kurzů. Je tu doslova, na co si vzpomenete. Velmi oblíbené jsou rekvalifikační kurzy, kde se naučíte online marketing, počítačovou grafiku nebo základy programování. Takové znalosti se na trhu práce vyvažují doslova zlatem. Jsou tu však i méně “ambiciózní” možnosti, jako je třeba kurz na kadeřníka, floristu nebo výživového poradce.

Čtěte také: Česká banka razantně zvedla úrok na spořicím účtu. Kdo tam nedá peníze, prodělá. Jinde je to bída

Skvělé na tom je, že základy vaší kariéry vám tímto způsobem pomůže nastartovat stát, a to zcela zdarma. Díky nabytým znalostem přitom můžete začít vydělávat nemalé peníze a konečně se plně postavit na vlastní nohy.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *