23/05/2024

Asi neexistuje jiná země, kde by byly tak oblíbené procházky po krajině, jako je právě Česká republika. Bez nadsázky jsme národem turistů, kde je tento koníček propracován k naprosté dokonalosti. Možná si to ani neuvědomujete, ale obrovské množství značených stezek po celé zemi je hotovým pokladem, který nám mohou ostatní jen závidět.

Všechno bude jinak

Stačí se krátce podívat do mapy a už vidíte, po jaké barvě se můžete v daném místě vydat. Můžete si přitom být jisti, že to bude stát za to a že jen tak nezabloudíte. To vše ovšem také počítá s volným průchodem po krajině, zejména potom v lesích.

Zdá se přitom, že přesně o to bychom mohli v brzké době přijít. Stát se totiž rozhodl přijmout takzvanou novelu zákona o myslivosti. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se něco takového pěších túr po krajině může dotknout jen velmi vzdáleně, opak je pravdou. Může to mít skutečně zásadní negativní dopad.

Novela totiž umožní majitelům lesů velmi jednoduše zřizovat obory. To už se děje v malém měřítku teď a často to způsobuje velké nepříjemnosti. Ovšem dosud bylo třeba ke zřízení obory projít náročným řízením, na jehož konci bylo často zamítavé stanovisko. To teď opadne. Kdo bude vlastnit alespoň 50 hektarů lesa, bude si tam moci zřídit oboru, což znamená, že veřejnosti tam bude vstup zakázán.

Jako nejzávažnější výhradu k navrhovaným změnám ČSOP považuje zavedení zákazu vstupu do obor. MZe dává vlastníkům obor právo rozhodovat o zákazu vstupu do obor a zároveň zjednodušuje proces vzniku obor,” uvádí k tomu Český svaz ochránců přírody na svém webu.

Nebudete smět dovnitř

Jednoduše si lze představit situaci, kdy půjdete krajinou po určité značce, ale náhle narazíte na uzavřenou obory, do které nebudete smět vstoupit. Budete ji muset zdlouhavě obcházet a potom se zase napojovat na původní stezku. Pokud to vůbec bude možné.

Pravdou je, že mnohé lesy mají soukromé majitele. Ovšem stále tu platí právo na vstup do volné krajiny, které by nemělo být omezováno. Experti se obávají toho, že pokud bude novela přijata, vlastníci lesů toho zneužijí a začnou obory budovat skutečně masivně.

Čtěte také: Češi se zahradou slaví. V roce 2024 od státu dostanou 105 tisíc korun na ruku. Jděte se rychle přihlásit, ať vám to nepropadne

Alternativou je potom zpeněžení těchto lesů. Jednoduše se oplotí a udělá se do nich několik vstupů, kde se budou vybírat poplatky. To také předpokládá, že zde bude platit určitá otevírací doba, kterou bude nutné dodržovat.

Foto: Shutterstock

8 názorů u článku “V Česku začne platit zákaz procházek. Do lesa už se podíváte pouze za poplatek a v otevírací době

  1. Nevím jestli tento článek je pravdivý Dnešní majitele lesů a hlavně ty zahraniční měli by mít v hlavně pořádek v lese Doma by si takový chlívek co je v našich lesích nedovolily Bohužel dobrý hospodáři lesa už jsou na Pravdě Boží

  2. Z tohoto článku mě lezou oči z důlků jako rakušanovi.

  3. A to se tvrdí stále veřejně že žijeme v demokracii,zákaz do lesa byl i za komunismu,jen se jednalo o vojenské prostory, když to budeme brát v dnešní době jako v demokracii,je to omezování osobní svobody občanů ve své vlastní, Někteří Češi by zpoplatnili i dýchání vzduchu na veřejných prostorách,nebo si myslíte že je to normální,Václav Havel by rozhodně dál týhle nesmyslnosti do pořádku kdyby tu byl,jsou to špatný hlášky i podobného typu a je toho už příliš,to nedopadne dobře,aby z tehle záporů stresujících lidí ve svobodné demokratické zemi nevznikla občanská válka joko tomu bylo i v druhých státech.🇨🇿✌️

  4. Toto se může stát jenom v Česku. Lidé nedejmese. Tato vláda je nejhorší vládou od vzniku Československa.

  5. No to by mě zajímalo jak to pak chtějí udělat s volnou migrací zvířat. To budou platit taky poplatky, nebo budou běhat po lese lidi co je budou čipovat aby mohli probíhat samý skrz elektronické branky nebo jak? Naruší se jejich teritoria, migrační trasy a celý ekosystém kolem nich.

  6. Kde začít? Ano lesy jsou i soukromé. Kdo zakládá oboru, tak se o les stará. Pokud je to jeho majetek, má právo s ním nakládat ve svém zájmu a zájmu revitalizace lesa. Les nemám, jsem spíš turista a pevně věřím, že turistické cesty snad nikdo uzavírat nebude, leda by měl špatné zkušenosti s “návštěvníky” lesa. Proto mohu na závěr jen doporučit slušné chování v přírodě a modlit se za zdravý rozum majitelů i návštěvníků lesů, které potřebují tolik péče!

  7. Ti naši magoři v poslanecké sněmovně, už neví co roupama dělat.Patří je zavčas vycházet, než dojde k nejhoršímu.Také mám les,ale nikdy by mě nenapadlo,tam někomu zakazovat vstup.To může udělat jenom chorý mozek.

  8. Ministerstvo ustoupilo, lidé o volný vstup do lesů nepřijdou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *