23/05/2024

Velký obchodní řetězec Hruška, provozující maloobchodní prodejny především na Moravě, mění majitele. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil akvizici společnosti firmou Central European Retail Holding (CERH), která je dceřinou společností maďarské investiční skupiny Oriens.

Akvizice bez negativního dopadu na trh

Podle ÚOHS spojení obou společností nebude mít negativní dopad na hospodářskou soutěž na trhu s potravinami a drogerií v České republice. Rozhodnutí úřadu je pravomocné.

CERH působí v oblasti maloobchodního a velkoobchodního prodeje zboží denní potřeby, jako jsou potraviny, drogerie, výrobky osobní hygieny, zboží pro domácnost nebo punčochové zboží. V České republice již dříve akvizicí společnosti Flosman v roce 2023 získala výlučnou kontrolu nad společností Pramen CZ a spravuje také franšízovou síť maloobchodních prodejen Flop, Potraviny CZ a Flop Top.

Hruška s 422 prodejnami mění majitele

Hruška provozuje celkem 422 maloobchodních prodejen, převážně na Moravě. Dosavadními vlastníky řetězce jsou Pavel Hruzík (40% podíl), Jana Škrabalová a Jarmila Plevová (obě po 30 %).

Přesné detaily ohledně akvizice, jako je kupní cena nebo datum dokončení transakce, zatím nebyly zveřejněny. Očekává se, že se o nich dozvíme v nejbližších týdnech.

Ještě není jasné, jaký dopad bude mít změna majitele na zaměstnance řetězce Hruška. CERH v tiskové zprávě uvedla, že hodlá “respektovat stávající pracovněprávní vztahy” a “rozvíjet aktivity Hrušky v souladu s vlastní strategií”.

Foto: Shutterstock

Změna v kontextu

Akvizice Hrušky ze strany CERH je dalším příkladem konsolidace na trhu s potravinami a drogerií v České republice. V posledních letech došlo k řadě akvizic, kdy menší řetězce koupily větší hráči, jako například Kaufland, Tesco nebo Albert.

Závěr

Změna majitele řetězce Hruška je významnou událostí na českém trhu s potravinami a drogerií. Ještě není jasné, jaký dopad bude mít na spotřebitele a zaměstnance, ale očekává se, že se v nejbližších týdnech dozvíme více informací.

Foto: Mojehruska, zdroj: UOHS, Hospodarskenoviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *