23/05/2024

Stát může fungovat pouze tehdy, když občané dodržují veškerá pravidla, která jsou daná zákony. Pakliže by si totiž každý dělal, co se mu zamane, dopadlo by to velmi rychle hodně špatně. Proto jsou také vymyšleny nejrůznější kontrolní a sankční postupy, jak porušování pravidel vymáhat. Je třeba to mít na paměti, jelikož kontroly skutečně probíhají.

Omluva nepomůže

Velmi často se chybuje zejména při stavbě či rekonstrukci domu. Lidem se příliš nelíbí skutečnost, že musí dlouhou dobu čekat na vydání stavebního povolení. Případně ho oproti svým očekáváním ani nedostanou, jelikož jejich projekt nesplňuje všechny náležitosti.

Omluvou nemůže být ani to, že jste již o udělení povolení požádali, ale stavebnímu úřadu to dlouho trvá,” konstatuje odborný server Domek polopatě. Velký pozor si musíte dát také na to, jakým způsobem výstavbu či rekonstrukci realizujete. Pakliže totiž stavební povolení považujete za nějaký bianco šek, je to chyba. Musíte se držet projektu, jinak vám hrozí nemalé sankce.

Přestupkem je provádění stavby, která sice povolena byla, probíhá však v rozporu s povolením — když tedy např. stavíte rodinný dům o větších rozměrech či více patrech,” informuje server.

Probíhají kontroly

Úřady mají navíc právo vyžadovat takzvanou kontrolní prohlídku. Možná si říkáte, že na vše vyzrajete tím, že je do objektu jednoduše nepustíte, tudíž nebudou moci zjistit, co všechno jste udělali jinak nebo špatně. To by ale bylo chybné uvažování.

Za neomluvenou neúčast na kontrolní prohlídce, k níž je stavební úřad vyzval, pokud se tím ztěžuje provedení kontrolní prohlídky, jim může být podle § 173 stavebního zákona vyměřena pořádková pokuta až do výše 50 000 Kč,” uvádí server Stavební klub.

Čtěte také: To je průšvih. Čechům seberou jejich nemovitosti. V tichosti, takže se to dozví příliš pozdě

Podle dostupných informací se přitom stavební úřady příliš nerozpakují podobné pokuty udělovat. A je to tak jedině dobře. Jak už jsme uvedli výše, mnozí mají pocit, že si mohou dělat, co se jim zamane, když na to mají peníze. To však ani zdaleka není jediný předpoklad.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “V Česku probíhá velká kontrola. Kdo si domů nepustí úředníka, dostane pokutu 50 tisíc korun

  1. To takhle šlapou i po bohatých nebo jen malých stavitelich? Po obyčejných lidech kteří se musí uskromnit aby mohli něco malýho přistavit,či postavit ???!!!
    Všichni vidi co bohatým prochází a nic se neděje!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *