23/05/2024

Vládní programy a dotační pobídky lákají k instalaci tepelných čerpadel jako ekologické a úsporné alternativy k tradičním způsobům vytápění. Ale je tepelné čerpadlo skutečně tou nejlepší volbou pro každý dům a rodinu? V tomto článku se podíváme na pět důležitých faktorů, které byste měli zvážit, než se pro tepelné čerpadlo rozhodnete.

Vysoká počáteční investice

Pořízení tepelného čerpadla představuje značnou finanční zátěž. Ceny se pohybují od 200 000 Kč do 1 milionu Kč v závislosti na typu a výkonu, což je několikanásobně více než u plynového kotle. I s dotací se tak investice může vyšplhat do statisíců korun. Ne každý si to může dovolit.

Nižší komfort vytápění

Tepelná čerpadla pracují s nižšími teplotami otopné vody (cca 65°C) než plynové kotle (75°C). To může znamenat pomalejší vytápění a nižší komfort v chladných zimních dnech. U starších a hůře zateplených domů může být tepelné čerpadlo poddimenzované a nezvládne dostatečně vytopit celou domácnost.

Rychlý vývoj techonologií

Technologie tepelných čerpadel se neustále vyvíjí a s ní i jejich efektivita a ceny. Existuje vysoká pravděpodobnost, že za pár let budou dostupné mnohem výkonnější a levnější modely, než je tomu dnes. Pořízení tepelného čerpadla nyní tak může znamenat, že za pár let budete mít zastaralou technologii.

Nevhodné pro všechny typy domů

Pro instalaci tepelného čerpadla vzduch-voda je potřeba dostatek venkovního prostoru pro umístění venkovní jednotky. U tepelného čerpadla země-voda je nutné provést vrt do země, což není v každém případě možné. V bytech s omezeným prostorem může být instalace obou typů problematická.

Foto: Shutterstock

Není zaručena úspora

Skutečné úspory energií a provozních nákladů s tepelným čerpadlem se liší v závislosti na mnoha faktorech, jako je typ a stáří domu, zvolený model čerpadla, ceny energií atd. V praxi se může stát, že i s dotací se návratnost investice protáhne na mnoho let. V případě nahrazení moderního plynového kotle může tepelné čerpadlo i přes dotace znamenat nárůst provozních nákladů.

Další faktory, které je potřeba zvážit

  • Hlučnost venkovní jednotky tepelného čerpadla.
  • Nutnost pravidelné údržby a servisních prohlídek.
  • Vliv na životní prostředí (např. hluk kompresoru, chladicí médium).
  • Dostupnost a kvalita servisních služeb v dané lokalitě.

Pamatujte, že tepelné čerpadlo není všemocné a nefunguje všude perfektně. Vždy je nutné zvážit všechny aspekty a individuální situaci daného domu a rodiny.

Závěr

Tepelná čerpadla bezpochyby představují ekologickou a v dlouhodobém horizontu i ekonomicky výhodnou alternativu vytápění. Je ale nutné důkladně zvážit všechny výše uvedené faktory a ujistit se, že je tepelné čerpadlo skutečně vhodné pro váš dům a vaši finanční situaci. Než se rozhodnete pro koupi, porovnejte různé modely, oslovte odborníky a nechte si vypracovat individuální kalkulaci.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eko-adepto, EasyHomes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *