23/05/2024

Už nejen potraviny, ale dokonce výrobky z kategorie drogerie a kosmetiky se dostávají do České republiky takovým způsobem, že jsou vysoce závadné. V poslední době podobných případů přibývá a rozhodně nejde o nic příjemného.

Zakázaná látka

Člověk by se mohl oprávněně domnívat, že pokud si kupuje značkovou kosmetiku od společností jako Dove, Palmolive nebo Nivea, potom má záruku toho, že používá nezávadné zboží. Jenže tak tomu bohužel není. Tyto a další podobné značky mají na své kontě spoustu problémů.

Situace je natolik závažná, že se produkty objevily v evropském systému rychlého varování Rapex. Dostaly se tam nejrůznější šampony, deodoranty a další přípravky, které používáme obvykle v koupelně. Problémem je, že obsahují nebezpečné látky, zejména potom 2-(4-terc-butylbenzyl) propionaldehyd (BMHCA).

Nejde přitom o to, že by výrobci překročili povolený limit této látky ve výrobku, jako se to obvykle stává s potravinami. Tato látka je v kosmetických výrobcích zcela zakázána, a je tedy velkou otázkou, jak se tam mohla dostat. Respektive proč ji výrobci i přes výslovný zákaz používají.

Nemělo by se to stávat

Nejde o žádnou legraci. Látka známá jako BMHCA může poškodit reprodukční systém, případně způsobovat nejrůznější vyrážky. Pokud se na něco takového přijde, je výrobcům nařízeno takové zboží okamžitě zničit.

Ptáte se v jaké kosmetice se látka tentokrát našla? Odpověď přináší například odborný časopis dTest. Jde o tyto výrobky.

  • Deodorant Nivea „Anti-perspirant dry comfort PLUS“ – číslo šarže 51617510
  • Šampon Dove „SHAMPOO VOLUME amplified OXYGEN & MOISTURE“ – číslo šarže 009915BA
  • Šampon Palmolive „SHAMPOO ANTI-FORFORA SHAMPOO Con menta Selvatica & Minerali Marini “ – číslo šarže 2184IT1022216

Není to přitom zdaleka první případ, kdy k něčemu takovému došlo. Je opravdu na povážnou, že si velcí producenti drogerie něco takového dovolí. A bude třeba začít udělovat pořádně tučné pokuty.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *