21/07/2024

Jako by toho nebylo už dost, stát chce ještě přiložit pod kotel ještě významnějším způsobem. Aktuálně totiž probíhají kroky směrem k zavedení daně na slazené nápoje, což je iniciativa Ministerstva zdravotnictví. Tyto nápoje jsou přitom v České republice mimořádně oblíbené.

Chystá se velká věc

Celá záležitost už vzbuzuje velké pozdvižení. Vyjádřila se k ní například Potravinářská komora České republiky, která něco takového striktně odmítá. “Podle zkušeností ze zahraničí nebylo prokázáno, že zdanění slazených nápojů má vliv na snížení míry obezity v populaci. Některé země daň naopak zrušily pro její neefektivnost,” uvádí ve své tiskové zprávě PK ČR. “Stát by měl přestat neuváženě zvyšovat daně a raději investovat peníze do prevence, edukace spotřebitelů, sportu pro děti nebo by měl zavést na školách předměty o nutriční gramotnosti.

Cílem takové daně je pochopitelně to, aby se slazené nápoje významným způsobem zdražily. Cena by tedy odrazovala zákazníky od spotřeby. Podobný koncept uvažování se ale příliš neosvědčuje. Je totiž otázkou, jakým způsobem by spotřebu omezili ti, u kterých je skutečně problematická. Tedy lidé, kteří pijí nadměrné množství nápojů ochucených cukrem.

Zcela jisté ale je, že by to mělo dopad na peněženky prakticky všech, a to i těch, kdo si tyto nápoje kupují občas a konzumují je zodpovědně. Navíc je velkou otázkou, zda má stát omezovat takto základní a běžnou věc, jako je cukr, když nemá z hlediska spotřební daně vyřešenu ani tak základní věc, jako jsou tichá vína.

Nemá to žádný smysl

Potravinářská komora potom zpochybňuje i ten základní efekt, proč se taková daň zavádí. “Na světě je několik desítek zemí, které zavedly spotřební daň na cukr, resp. slazené nápoje. Střídavě došlo k poklesu či zvýšení prodeje nektarů, ovocných nápojů, slazených limonád a dalších nealkoholických nápojů s přidávaným cukrem, nikde však nedošlo ke snížení obezity,” uvádí v tiskové zprávě.

Čtěte také: Oblíbená potravina v Česku brzy skončí. Už si ji nikdy nekoupíte. Lidé nechápou, co se to děje

Mnozí v tom vidí tedy pouze pokus státu, kterým by se daly vybrat další peníze do státního rozpočtu, a to prostřednictvím něčeho, co na první pohled vypadá jako prospěšné pro společnost, ale ve výsledku to přinese pouze zdražení. Hovoří se o tom, že by se takto mělo vybrat nějakých 5 miliard korun ročně. To je pochopitelně částka, kterou zaplatí zákazníci navíc.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “V Česku mají brutálně zdražit nápoje. Raději si udělejte zásoby, dokud na to máte peníze

  1. Kvůli stejne staré generaci nevidím do lidlu a kauflandu stydím se za ne
    Jarda 73 roku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *