15/06/2024

Se zákazy se v poslední době doopravdy roztrhl pytel. Vzhledem k tomu, že se schvaluje jeden po druhém, to lidé tak intenzivně nevnímají, ale jen považte, jakou porci nejrůznějších opatření, která nás omezují, jsme tu za poslední roky měli. Zákaz spalovacích motorů nebo některých kotlů, zákaz plastových brček a naposledy také zákaz odnímatelných víček z plastových láhví.

Není to vůbec dobré

Nedá se přitom říct, že by tento nápor ustával, ba právě naopak. Teď se Evropská unie rozhodla zaměřit na samotné potraviny, což nemusí dopadnout úplně dobře. Jak se totiž ukazuje, některé si vytipovala jako skutečně závadné, a ty chce dostat pryč ze všech trhů, a to včetně České republiky.

Aktuálně přichází zákaz kouřových a uzených příchutí v potravinách, o kterých informoval časopis dTest. Tyto příchutě se přitom používají v masovém měřítku, a to zejména pro výrobu nejrůznějších chipsů a brambůrků nebo dalších slaných pochutin, ale také k dochucení sýrů či slaniny. Najdeme je také v hotových potravinách či polévkách.

Důvodem, proč by tyto příchutě a s nimi i řada produktů na nich závislých měly být zakázány, je především škodlivost pro zdraví. Jak se totiž ukázalo, tyto chemicky vytvořená dochucovadla mohou měnit DNA a způsobovat širokou škálu dalších problémů. Potvrdilo to několik výzkumů.

Zásoby brzy dojdou

Výrobci těchto příchutí museli vždy žádat o prodloužení licence, přičemž v loňském roce jich na trhu působilo ještě deset, avšak letos už jich je o poznání méně. Velmi brzy se přitom očekává plošný zákaz. Půjde především o ty příchutě, které vznikají použitím zkapalněného kouře, nikoliv však uzením.

Je však pravděpodobné, že řada potravin se specifickou chutí založenou na těchto příchutích bude muset skončit. Půjde hlavně o různé příchutě chipsů. Výrobci se mohou pokusit podobného chuťového efektu dosáhnout s pomocí jiných metod, ale ne vždy v tom musí být úspěšní. Případně může dojít také ke zdražení.

Čtěte také: České obchody prodávaly děsivý olej. Češi ho kupovali na kvanta. Nesmíte ho použít, jinak to schytáte

Dané výrobky však po zákazu nezmizí z prodeje okamžitě. Výrobci si jistě vytvoří dostatečné zásoby, aby je mohli nějakou dobu doprodávat. Za pár měsíců se však i tyto zásoby vyčerpají a dané zboží definitivně zmizí z regálů českých prodejen.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *