14/06/2024

Na stole je opět otázka, zda Česká televize v dnešní době zastává roli veřejnoprávního média, jak je to uvedeno v patřičném zákoně. Objevují se pochybnosti, zda se jednotliví moderátoři řídí závazným Kodexem ČT a mnozí už naplno upozorňují, že toto médium zjevně straní těm, kdo jsou aktuálně u moci. Projevilo se to v sérii debat, které Česká televize uspořádala k tématu eurovoleb.

Nemastné neslané

Pravdou je, že většina z nich byla velmi nezajímavých a jela v nezáživném formátu, kdy každý z osmi hostů vždy v hodinu a půl trvajícím živém přenosu zvládl říct jen několik vět. Divák se tedy nic moc nedozvěděl. Šlo o obrovský rozdíl oproti třeba takové CNN Prima News, která se na toto téma zaměřila skutečně úzce a do přenosů zvala různě uspořádané skupinky kandidátů. Těm potom dávala mnohem větší prostor. Diváci byli mnohem spokojenější a ukazují to i čísla. Prima zkrátka Českou televizi v tomto ohledu doslova válcovala, a to i pokud jde o výkon moderátorů, snad až na jednu výjimku, kterou je Pavlína Wolfová, která to příliš nezvládala.

Co však Česká televize předvedla v předvečer eurovoleb, to už je na pováženou. Do studia si totiž pozvala nikoliv lídry kandidátek, nýbrž šéfy kandidujících stran, a to ještě pouze těch, které jsou přítomny v Poslanecké sněmovně. To však přineslo velmi zvláštní rozložení, protože tu bylo ještě nešťastné rozhodnutí, že v rámci kandidátky Spolu se pozvou hned tři předsedové.

Jak to tedy vypadalo v debatě, to si jistě dokážete dobře představit. Bylo tu hned pět představitelů vládních stran a proti nim pouze dva představitelé opozice. Kvalita diskuze tomu pochopitelně odpovídala, jelikož moderátoři nevymysleli nic, čím by jí zatraktivnili.

Nelíbí se to nikomu

Něco takového se nelíbilo nejen kritikům, ale i zastáncům České televize. “Je mi to moc líto, že to musím říct: Pokud dnes, v poslední TV debatě před volbami, zastupovaly 3 osoby jednu kandidátku, tak to nebylo fér. Ti tři na to neměli přistoupit a ostatní si to neměli nechat líbit. Bohužel, na fér pravidlech už nikdo trvat neumí,” uvedl k tomu například Miroslav Kalousek.

Čtěte také: Česká televize zatočila s Moravcem. Udělali mu hroznou věc, to nemůže ustát

Kritických hlasů bylo velké množství a je pravdou, že si tímto krokem Česká televize opravdu nepomohla. Teď je totiž v podezření, že nadbíhá těm, kdo mají v moci navýšení koncesionářských poplatků a rozšíření povinnosti platit je i na ty, kdo nemají doma televizi, nýbrž pouze internet. Na druhé straně si však naštvala ty, kdo budou dost možná u moci za rok. A tam už by se mohlo hrát z hlediska České televize o hodně, třeba o její zrušení nebo alespoň ukončení poplatků.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *