Možná jste si říkali, že nějaké solární panely a fotovoltaické systémy vám mohou být ukradené. Někteří lidé jim zkrátka nedůvěřují a nevidí potřebu, proč by si je na své rodinné domy měli instalovat. Dosud to přitom byla skutečně svobodná volba, ale jak se ukazuje, to byla teprve první fáze. Teď přichází opravdový tlak a povinnosti.
Je to opravdu výhodné?
Pravdou je, že v našich zeměpisných šířkách a délkách je výhodnost fotovoltaických panelů na střechách domů přinejmenším diskutabilní. Naplno jich lze využívat jen na jaře a v létě, kdy do nich slunce skutečně pere na plné pecky. Jenže to je také období, kdy je spotřeba energií nejnižší. Je dlouho světlo a prakticky se netopí. Naopak na podzim a v zimě, kdy spotřeba elektřiny stoupá, nevyrobí fotovoltaika takřka nic.
Jistě, je hezké být do určité míry soběstačný, ale je potřeba také počítat náklady. A solární technologie poskytovaná nejrůznějšími instalačními firmami není nejlevnější. Ačkoliv samotné panely jsou k mání velmi levně, firmy mají vysoké marže a hřeší na to, že lidé dostávají na systém dotaci. Ale i s ní stojí průměrná fotovoltaika nějakých 200 až 300 tisíc korun. je třeba si spočítat, jaká je návratnost takové investice. A také zohlednit to, že kvalita panelů i baterií časem degraduje a po určité době bude potřeba jejich výměna.
Pakliže ale stále váháte, pravděpodobně vám nakonec stejně nic nezbude. Evropská unie totiž rozhodla, že fotovoltaické elektrárny budou povinné pro všechny veřejné i soukromé budovy. Včetně rodinných domů a bytových domů, jak informoval server PV Tech.
Kdy začne být fotovoltaický systém povinný?
- 2025: Nově postavené veřejné a komerční budovy
- 2027: Rekonstruované veřejné a komerční budovy
- 2029: Nově postavené rodinné a bytové domy
Později i pro starší domy
Zatím se tedy rozhodlo pouze o tom, že si nový rodinný dům nepostavíte bez toho, aniž byste na něj dali fotovoltaický systém. Posléze to pravděpodobně bude rozšířeno i na rekonstrukce, což bude ještě bolestivější.
Ovšem nelze vyloučit ani to, že povinnost se nakonec bude týkat i starších budov a rodinných domů, byť to zřejmě přijde na řadu až později. Vzhledem k plánům na to, že všechny, a to i ty starší domy, budou muset od roku 2030 splňovat určitou energetickou úspornost a tato kritéria se budou postupem času zpřísňovat, je to naopak velmi pravděpodobné.
Foto: Shutterstock
Já tomu vůbec nerozumím. My máme i ten druhý ran a dostáváme přetoky nějaké firmě za pevnou cenu bez omezeni. Nastavila nám to instalační firma včetně všeho i vyřízení dotace atd
Máme minimální spotřebu že sítě 2 kWh za týden , měsíční vyúčtování a pravidelně dostáváme zaplaceno za prodej. A manželka jezdí elektro autem od od loňského října prakticky zadarmo. Ze sítě jsme nabíjeli jenom 2 x za zimu. Jsme max spokojeni , ohříváme i vodu. Jen topení je kond. Kotlem
Když mi je vláda koupí a pak zlikviduje tak jo.
A jak si to jako představují?? Kde člověk vezme tolik peněz na nějakou blbou voltaiku?? Peníze nerostou na stromě. Z čeho to asi zaplatí??
Jak může někdo nakazovat, co můj dům musí splňovat. Nějaký Green deal je totální paskvil. Celý svět se Evropě tajně
směje. Když EU něco vymyslí tak ať to i celé zaplatí.
Zase EU Zatím nic rozumného Pořád zákazy a příkazy Pokud někdo chce mít voltajku a má nato prosím ale 80 procent na to nemá Jsou lidé kteří vydělávají 40-50ooo ale co lidé co vydělávají jen 20,25-30 a k tomu mají rodinu Tak teď se zamyslete