27/05/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73302585 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová škola se po letech půstu znovu dostává do povědomí zahraničních klubů. Našince najdete třeba v Německu, Turecku nebo Itálii. Tam však trojici tuzemských reprezentantů hrozí sestup.
By Tadeáš Bednarz– Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová škola se po letech útlumu opět dostává do povědomí slavných zahraničních klubů. Poměrně velké procento tuzemských odchovanců našlo štěstí například v sousedním Německu, několik zástupců ovšem máme také v turecké či italské nejvyšší soutěži. Jak ale poslední zápasy Serie A bohužel napovídají, hned trojici našinců zcela reálně hrozí sestup do nižších pater. O koho konkrétně se jedná? To se dozvíte v následujících řádcích.

Aleš Matějů (Brescia Calcio)

Nyní čtyřiadvacetiletý fotbalový obránce Aleš Matějů začínal v mládežnických kategoriích prvoligové Příbrami, nicméně nějakou dobu strávil také v přípravce nizozemského klubu PSV Eidhoven. Ačkoli svými výkony rozhodně nezklamal, po dovršení dospělého věku se nakonec přesunul zpět do mateřských barev. Tam odehrál jednu sezónu, načež přistoupil do rozjetého vlaku plzeňské Viktorie. Pod vedením zkušeného kouče Pavla Vrby dostával často příležitost v základní sestavě, pomohl k zisku mistrovského titulu i Českého Superpoháru.

Svými nespornými kvalitami upoutal pozornost několika zahraničních celků, z nichž nakonec zvolil Brighton. Několikanásobný juniorský reprezentant se však v anglickém prostředí neprosadil, vydal se proto hostovat do klubu Brescia Calcio. Roku 2019 pak oficiálně přestoupil. V právě probíhající sezóně odehrál většinu zápasů, herní mizérii nicméně neodvrátil. Tým se totiž se ziskem jednadvaceti bodů nachází na předposledním místě tabulky, které znamená sestup.

Jaromír Zmrhal (Brescia Calcio)

Stejný osud bohužel hrozí také šestadvacetiletému záložníkovi Jaromíru Zmrhalovi, jenž se stal hráčem Brescie Calcio taktéž v průběhu loňského léta. Ještě předtím kopal dlouhých sedm let za pražskou Slavii a výrazně jí pomohl k zisku několika cenných trofejí. V Itálii nicméně zatím příliš nezáří. Odehrál mnohem méně zápasů než jeho týmový kolega Matějů, do osobních statistik si navíc nepřipsal ani jediný bod. Nízkou vytíženost a produktivitu sám fotbalista připisuje prostému faktu, že v Brescii jednoduše neexistuje post, který zastával v Česku. Těžko proto aktuálně predikovat, jestli Zmrhal v případě sestupu o třídu níž zůstane věrný klubovým barvám, nebo zatouží po změně prostředí. Další angažmá mezi italskou smetánkou se však nejeví pravděpodobně.

Antonín Barák (US Lecce)

Na závěr se oprostíme od klubu Brescia Calcio a přesuneme pozornost na US Lecce, kde formou hostování působí pětadvacetiletý odchovanec příbramské fotbalové školy Antonín Barák. Šikovný záložník se k týmu připojil teprve začátkem roku 2020. Předtím strávil dva roky v barvách Udinese Calcio, kde však podstatnou porci zápasů vynechal kvůli závažnému zranění zad. Přestože po návratu na scénu překypoval nadšením a elánem, cestu do základní sestavy si nakonec nevydláždil a proto se odchod jevil jako nejlepší možné řešení. Zcela reálné riziko sestupu ze Serie A však českému reprezentantovi příliš sebevědomí určitě nedodá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *