16/07/2024

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Fotbalisté Semih Kaya a Georges Mandjeck definitivně opouštějí Spartu. Pozůstatky po éře Andrea Stramaccioniho se tak ztenčily jen na Lukáše Štětinu a Srdjana Plavšiće.
Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Na éru italského kouče Andrea Stramaccioniho letenští fanoušci stále vzpomínají. Úsměv od ucha k uchu jim ale tento pohled do nedávné minulosti rozhodně nevykouzlí. Ambiciózní rodák z Říma nějakým neznámým způsobem přesvědčil Daniela Křetínského, že je správným člověkem k přestavbě tradičního českého klubu, načež dostal k dispozici takřka neomezené finance, které utratil za řadu předražených a naprosto zbytečných posil. Jak šel čas, cizí jména sestavu Sparty postupně opouštěly. Některé smlouvy ale pochopitelně zůstaly platné i po výměně hlavního kouče. K dnešnímu dni už má AC Sparta Praha jen dva hráče, kteří před startem ročníku 2017/2018 přišli. Semih Kaya a Georges Mandjeck se totiž prodloužení spolupráce nedočkali.

Obří částky za minimum odvedené práce

Pražská Sparta v posledním měsíci započala cestu za výrazným zeštíhlením kádru. Nejprve se zbavila izraelského útočníka Tal Ben Chaima, do něhož při podpisu smlouvy vkládala nemalé naděje. Tomu ostatně odpovídala i výše investice, která se vyšplhala na tehdy rekordních 76 milionů korun. Odchovanec Maccabi ovšem nikdy nevyužil potenciál, postupně vypadl ze sestavy a dokonce se zařadil k letenské rezervě, což bylo vzhledem ke štědrým měsíčním odměnám vážně úsměvné. Přibližně v polovině června už vedení klubu došla trpělivost a s hráčem se dohodla na předčasném ukončení spolupráce.

Uplynulo pár týdnů a Pražané ohlásili další dvě zahraniční ztráty. Turecký obránce Semih Kaya a kamerunský záložník Georges Mandjeck se nedočkali prodloužení kontraktů a proto odejdou jako volní hráči. Co mají tito tři hráči rozdílných postů a kvalit společného? Všechny do Sparty přivedl italský trenér Andrea Stramaccioni v rámci svého ambiciózního projektu “Galácticos po česku”, který se ovšem velice rychle sesypal jako domeček z karet.

Zůstávají už jen dva poslední mohykáni

Rozsáhlé investice do fotbalistů z ciziny přinesly jen minimální efekt a dokonce troufneme si tvrdit, že našinci své lépe placené kolegy hravě strčili do kapsy. Tomu ostatně odpovídá i fakt, že dnes už ve Spartě nastupují jen dvě posily z roku 2017 – Lukáš Štětina a Srdjan Plavšić. Zatímco zkušený stoper nedávno prodloužil smlouvu, druhý v pořadí má budoucnost stále poměrně nejistou. Když si to tedy shrneme, tak kromě výše zmíněného tria se s tuzemskou metropolí rozloučili Rio Mavuba, Marc Janko, Jonathan Biabiany, Vukadin Vukadinovič, Eldar Čivič a Martin Dúbravka. Pouze ztráta slovenského brankáře však fanoušky upřímně mrzela, což je dalším důvodem, proč Stramaccioniho příspěvek raději vymazat z paměti.

Zdroj: AC Sparta Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *