Čtvrtek, 8 června
Shadow

Těžká rána pro Slovan Liberec. Před evropskými poháry přichází o opory

Alexandru Baluta By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

FC Slovan Liberec senzačně postoupil do příštího ročníku Evropské ligy. Drtivá většina stěžejních hráčů se ale pohárových zápasů nejspíš nedožije. Klub totiž stejně jako mnohokrát v minulosti přistoupí k masivnímu výprodeji, aniž by si předem naplánovat, jakým způsobem vzniklé trhliny zaplní. Stadion u Nisy zatím opouští čtveřice hráčů, přičemž číslo ještě zdaleka nemusí býti konečné. Rozeberme si aktuální liberecké ztráty jednu po druhé.

Matěj Hybš

Začněme u fotbalisty, jehož osud byl zpečetěn už v průběhu koronavirové přestávky. Plzeňskou Viktorii s úderem letní přestávky posílil sedmadvacetiletý Matěj Hybš. Ten má za úkol vytvořit silnou konkurenci na postu krajního obránce, který v klubu dlouhodobě zastává zkušený David Limberský. Někdejší Sparťan našel pod Ještědem nový domov a jak sám říká, díky tříletému angažmá získal chuť pokračovat v kariéře profesionálního sportovce. Přestože odchází s těžkým srdcem, transfer vnímá jako obrovský posun dopředu. Západočeský tým totiž pravidelně opanuje přední příčky tabulky domácí soutěže a hraje také evropské poháry.

Alexandru Baluta

Šestadvacetiletý rumunský záložník Alexandru Baluta patřil k důležitým článkům úspěšného týmu. Často rozjížděl útočné akce, svědomitě přistupoval k úkolům směrem zpátky a navíc se mu dařilo i z hlediska osobních statistik. Sezónu 2019/2020 zakončil se čtyřmi ligovými brankami a pěti asistencemi. V Liberci však pouze hostoval. Nyní se vrací do pražského Edenu, kde nejspíš zabojuje o místo v základní sestavě. Pokud neuspěje, navzdory platné smlouvě může odejít do zahraničí. Klub údajně reflektuje hned několik zajímavých nabídek.

Jakub Hromada

Slovenský záložník Jakub Hromada se stejně jako výše zmíněný Baluta vrací do Slavie, odkud byl do Liberce pouze zapůjčen. Čtyřiadvacetiletý rodák z Košic se dával dohromady po závažném zranění, takže rozjezd měl zákonitě poněkud vlažnější. Ke konci ročníku se však napevno usadil v sestavě Slovanu a předváděl zajímavé ofenzivní výpady, které jej zdobily například během působení v plzeňské Viktorii. Úřadující mistr si jeho herního obrození samozřejmě všiml a fotbalista se zkušenostmi z Itálie proto dostane šanci v letní přípravě.

Ondřej Karafiát

SK Slavia Praha chystá nefalšované přestupové hody, které bohužel odnese právě Liberec. První oficiálně potvrzenou posilou Sešívaných se stal pětadvacetiletý obránce Ondřej Karafiát, z jehož odchodu navíc Slovan nevytěžil ani korunu. Šikovnému fotbalistovi totiž po čtyřech letech skončila smlouva a stěhoval se coby volný hráč. Odchovanec pražské Sparty a také několikanásobný mládežnický reprezentant to na nové adrese nebude mít jednoduché, byť rozhodně patří k obrovským talentům české fotbalové školy.

Hráči, o které je na přestupovém trhu rovněž zájem

V liberecké sestavě dochází k zásadním změnám. Ačkoli potvrzené ztráty bolí už teď, podle zákulisních zdrojů jsme teprve na začátku. Mistrovská Slavia totiž údajně krouží také kolem devatenáctiletého šikuly Michala Berana či útočníka Jana Kuchty. V případě adekvátní finanční nabídky mohou odejít vysoce produktivní záložníci Jakub Pešek s Tomášem Malinským. Nesmíme zapomenout ani na skvěle hrajícího Kamso Maru. Pokud se všechny spekulace potvrdí, Slovan může přijít prakticky o celou základní sestavu. Jak chce vedení klubu zlvándout náročnou jízdu Evropskou ligou, je nám záhadou.

10 Comments

 • Karlovo dilema

  Nenasytnost libereckého bosse Karla je obecně známa, a nyní je navíc znásobena insolvencí jeho firmy Preciosa. Tu přivedla téměř „na buben“ okázalá spolupráce s firmou Swarovski (i když je Karl manažerem veskrze úspěšným). No a Slovan je nyní oním pověstným oslíčkem, jehož „otřesení“ by mohlo podnikání zachránit. Já na Slovan, Slovan na mně. Jak prosté. Otázkou je, jak to dopadne. Ustojí to Preciosa, Slovan, oba, nebo snad ani jeden?

 • Karl kauf

  Tak von Karl zas nějaký ty kusovky nakoupí a trenére snaž se…..aspoň bude další adept na sestup a nepotká to našu Zbrojovku..

 • Zappa

  Něco podobného jako je tento článek jsem napsal již před nadstavbou. Slovan, ale i Jablonec se celou sezonu snaží dostat do EP a na konci jim majitelé rozprodají tým. K čemu je toto snažení, když pak neprojdou ani druhým předkolem EL. Je pravda, že jim zase Slavie a ostatní z top 3 zapůjčí někoho na hostování, ale než se tito, co povětšinou zahřívají jen lavičku, rozehrají uplyne polovina sezony a EP jsou vháji a body do koeficientu také. No mají to oba tyto celky těžké bohatého sponzora neseženou a tak to musí řešit prodejem hráčů. Jestli nakonec pošlou Peltu za katr, tak Jablonec končí úplně.

 • Anonym

  Slavia, Plzeň, Sparta a za nima hned dva kluby z jednoho regionu.
  Navíc hlavně Slovan s rozpočtem, který se výrazně liší od prvních třech, dokonce i od týmu, které skončili za nimi např. Zlín, Baník, Boleslav… A když si vzpomenu jak rozhodčí Slovan řežou a Jablonci naopak tlačí, tak klobouk dolů jak to letos odehráli ve 12-ti lidech. A před sezónou i v Covid-pauze odcházeli hráči také. Nic než tvrdá práce s dobře vybranými lidmi. Zaplať pánbůh za takové týmy. Kolik je dnes lidi ve Slavii a stejně Slovan urval pátý flek.

 • Liberec ani Jablonec by neměly hrát ligu. Svoje hráče nemají, nebo je pro zisk každý rok prodají. Brečí na cizím hrobě. Nejsou vlastní hráči, není fotbal. To by si měl i p. Rada uvědomit.

 • Anonym

  Slovan je pro mě srdeční záležitostí, ale to, co provádí pak Karl je na mě už příliš veliké sousto. Říká si fanoušek fotbalu, ale zajímají ho jen jeho miliony a nějakej Liberec je mu buřt. Divím se trenéru Hoftychovi. Každý trenér se snaží o koncepční a dlouhodobou práci a v Liberce je to každý půlrok stejné. Za měsíc a půl začínají EP, tak jsem zvědav, co s tím pan trenér za tak krátkou dobu vymyslí. Zda-li je to za takovou dobu vůbec možné. Jo a Pane Karl. Váš majetek má dle časopisu Forbes stále hodnotu přes 3.5 mld korun, tak si ty řeči a finančních problémech svých firem nechte pro strýčka příhodu.

 • Kecy a opět kecy od některých hlupáků . Lbc a i Jbc musí žít z hostovaček protože dvě S a Vikorka skoupí to nej na trhu a samozřejmě má přetlak a pouští to na hostování a pak ti puštění nesmí proti nim hrát . Je zázrak že jsou tito dva hned za elitou . Movitější zůstali vzadu . A proto jeden jak druhý musí počítat s odchody minimálně těch půjčených a proto je zázrak kam se dostali . Jen blbci pomlouvají každého z nich . A přát někomu kriminál aniž by věděl všechno je úvaha debila .

 • Psal jsem to vicekrat na FCB-V Liberci jsou lidi,kteří umi pracovat s hráči,kteří zůstanou volní na hostovačky.Kader hráčů,kteří zůstanou jsou zárukou,že Slovan bude opět mezi nejlepší šestkou!Brankaři bez problému,obrana po uzdravení Chaluše kompletní,záloha i bez rychlíků bude po doplnění předpokládaných hráčů úderná a stejně tak i útok.Pokud trener Hoftych udrží system hry,tak nemám obavy ani z EU ligy.Slovan je regionálním klubem a hráči se musí prodávat s ohledem na finanční požadavky klubu.Poskytovat desítky milionů jen tak pro radost že je mám je nesmysl!Veřím,že dojde na múj předpoklad a Slovan bude opět válet i když mnozí tttttomu nevěří!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *