24/06/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73302332 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Liberecký Slovan senzačně postoupil do příštího ročníku Evropské ligy. Úspěšný tým se však přes léto výrazně změní. Mnoho kvalitních hráčů odejde, nové tváře jsou zatím v nedohlednu.
Alexandru Baluta By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

FC Slovan Liberec senzačně postoupil do příštího ročníku Evropské ligy. Drtivá většina stěžejních hráčů se ale pohárových zápasů nejspíš nedožije. Klub totiž stejně jako mnohokrát v minulosti přistoupí k masivnímu výprodeji, aniž by si předem naplánovat, jakým způsobem vzniklé trhliny zaplní. Stadion u Nisy zatím opouští čtveřice hráčů, přičemž číslo ještě zdaleka nemusí býti konečné. Rozeberme si aktuální liberecké ztráty jednu po druhé.

Matěj Hybš

Začněme u fotbalisty, jehož osud byl zpečetěn už v průběhu koronavirové přestávky. Plzeňskou Viktorii s úderem letní přestávky posílil sedmadvacetiletý Matěj Hybš. Ten má za úkol vytvořit silnou konkurenci na postu krajního obránce, který v klubu dlouhodobě zastává zkušený David Limberský. Někdejší Sparťan našel pod Ještědem nový domov a jak sám říká, díky tříletému angažmá získal chuť pokračovat v kariéře profesionálního sportovce. Přestože odchází s těžkým srdcem, transfer vnímá jako obrovský posun dopředu. Západočeský tým totiž pravidelně opanuje přední příčky tabulky domácí soutěže a hraje také evropské poháry.

Alexandru Baluta

Šestadvacetiletý rumunský záložník Alexandru Baluta patřil k důležitým článkům úspěšného týmu. Často rozjížděl útočné akce, svědomitě přistupoval k úkolům směrem zpátky a navíc se mu dařilo i z hlediska osobních statistik. Sezónu 2019/2020 zakončil se čtyřmi ligovými brankami a pěti asistencemi. V Liberci však pouze hostoval. Nyní se vrací do pražského Edenu, kde nejspíš zabojuje o místo v základní sestavě. Pokud neuspěje, navzdory platné smlouvě může odejít do zahraničí. Klub údajně reflektuje hned několik zajímavých nabídek.

Jakub Hromada

Slovenský záložník Jakub Hromada se stejně jako výše zmíněný Baluta vrací do Slavie, odkud byl do Liberce pouze zapůjčen. Čtyřiadvacetiletý rodák z Košic se dával dohromady po závažném zranění, takže rozjezd měl zákonitě poněkud vlažnější. Ke konci ročníku se však napevno usadil v sestavě Slovanu a předváděl zajímavé ofenzivní výpady, které jej zdobily například během působení v plzeňské Viktorii. Úřadující mistr si jeho herního obrození samozřejmě všiml a fotbalista se zkušenostmi z Itálie proto dostane šanci v letní přípravě.

Ondřej Karafiát

SK Slavia Praha chystá nefalšované přestupové hody, které bohužel odnese právě Liberec. První oficiálně potvrzenou posilou Sešívaných se stal pětadvacetiletý obránce Ondřej Karafiát, z jehož odchodu navíc Slovan nevytěžil ani korunu. Šikovnému fotbalistovi totiž po čtyřech letech skončila smlouva a stěhoval se coby volný hráč. Odchovanec pražské Sparty a také několikanásobný mládežnický reprezentant to na nové adrese nebude mít jednoduché, byť rozhodně patří k obrovským talentům české fotbalové školy.

Hráči, o které je na přestupovém trhu rovněž zájem

V liberecké sestavě dochází k zásadním změnám. Ačkoli potvrzené ztráty bolí už teď, podle zákulisních zdrojů jsme teprve na začátku. Mistrovská Slavia totiž údajně krouží také kolem devatenáctiletého šikuly Michala Berana či útočníka Jana Kuchty. V případě adekvátní finanční nabídky mohou odejít vysoce produktivní záložníci Jakub Pešek s Tomášem Malinským. Nesmíme zapomenout ani na skvěle hrajícího Kamso Maru. Pokud se všechny spekulace potvrdí, Slovan může přijít prakticky o celou základní sestavu. Jak chce vedení klubu zlvándout náročnou jízdu Evropskou ligou, je nám záhadou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *