Aktuálně prožíváme velmi příjemné jaro, kdy se počasí přeci jen uklidnilo. Nemáme tu tropické teploty ani kdovíjaké teplotní výkyvy. Vše se zdá být takové jako by to být mělo. Jenže zdání může klamat. Klimatické potíže, kterými Země prochází, v žádném případě nezmizely. Ba právě naopak, dále se prohlubují. A jak uvádí Světová meteorologická organizace, blížíme se k hranici snesitelnosti.
Kritická hranice
Dokonce by to mohlo být takové, že v příštích pěti letech překročí teploty takzvanou kritickou hranici, a Českou republiku nevyjímaje. Meteorologové dnes už zcela vážně předpokládají, že příští pětiletka bude tou vůbec nejteplejší v historii. To by přitom na už tak přehřátou planetu mělo obrovsky negativní dopad.
Jistě si říkáte, co je onou kritickou hranicí. Podle celkového konsenzu to je navýšení průměrné teploty o 1,5 stupně proti stavu, který byl před průmyslovou revolucí. Může se to zdát být jako velmi málo, ovšem dopady jsou obrovské.
Podle meteorologů panuje téměř 70% pravděpodobnost, že tato kritická hranice bude pokořena v jednom z příštích pěti let. A jsou tu ještě další velmi nelichotivá čísla. Podle vědců je totiž 98% pravděpodobnost, že v příští roky budou těmi vůbec nejteplejšími v lidské historii. To už ostatně probíhá, jelikož v posledních letech je pokořování rekordů poměrně běžné. Znepokojující je ale to, že by to mělo pokračovat i nadále.
Samé znepokojivé vlivy
Důvodů je hned několik a různě se kombinují. V první řadě je třeba zmínit lidskou činnost, která produkuje obrovské množství skleníkových plynů. Potom je tu ještě znepokojivě silný jev El Niño, který vede k oteplování Tichého oceánu.
Nehraje se tu ale jen o to, že teploměry budou ukazovat teploty, které ještě neukazovaly. Jde především o dopady pro lidskou společnost, které budou obrovské. Stoupat bude hladina oceánů a ohrožena bude potravinová bezpečnost i samotní lidé, jejichž tělesné schránky takové teploty mohou přestat zvládat.
Klimatolog Aleš Farda potom pro server TN.cz odhalil, že v České republice mohou být efekty oteplování ještě hlubší a může zde dojít k ještě vyššímu oteplení než o onoho půldruhého stupně. Prý je třeba se připravit na opravdu pořádná vedra v létě a naopak teplé zimy.
Foto: Shutterstock
To jsou jen kecy. Nikdo neví jak to opravdu bude. Z historie je známo, že dříve byla průměrná teplota daleko vyšší. Jen některé druhy zaniknou, jiné čeká rozmach.