15/06/2024

Bohužel se opět objevila zásadní díra v systému, kterou utíkají miliardy korun každý rok. Zatímco ještě v době energetické krize se stát snažil Čechy přesvědčit, aby si na přechodnou dobu zažádali o příspěvek na bydlení, který by jim v tíživé situaci ulehčil, a oni se zdráhali, jelikož jim to připadalo nemístné, dnes se situace otočila. Žádná krize už není, ale počet lidí, kteří tuto dávku čerpají, neustále roste.

Lepší bydlení a ještě vyděláte

Poslední čísla za březen ukazují, že celých 300 tisíc domácností už pobírá nějakou formu příspěvku na bydlení. A to v době, kdy se ekonomická situace zásadním způsobem zlepšuje. Ceny prakticky všeho přestaly růst a naopak platy nadále pokračují v prudkém zrychlování, kdy se odhaduje, že letos průměrná mzda vyskočí o nějakých 7 %.

Jenže z příspěvku na bydlení se stalo příliš silné lákadlo, respektive dotace, na které začínají být domácnosti závislé, jelikož si tak uměle navyšují svůj komfort. “V jednom bytě nám končil nájem, a tak jsme zvažovali, kam se přesunout. Za peníze, které jsme platili doteď, bychom dostali asi stejný komfort někde jinde, ale kamarád mi poradil, ať si najdu krásný byt, který rozhodně není levný. Ale díky tomu dosáhnu na příspěvek na bydlení, a ve výsledku ještě ušetřím,” říká pan Milan, který teď obývá byt 3+1 v samotném centru Prahy. “Je to fantastické, dříve jsme bydleli na periferii a platili ještě více. Tady je i standard o dvě třídy vyšší.

Zatímco u předchozího nájmu se rodina chovala racionálně a zvolila si bydlení, na které s příjmy své domácnosti dosáhla, příspěvky opět ukázaly, jak moc křiví trh a způsobují nechtěné motivace. V původním nájmu totiž pan Milan na příspěvek nedosáhl. Náklady na bydlení u něj nepřesáhly 30 % příjmů.

Chtějí si vzít něco zpět

Jenže když sáhne po dražším bydlení, najednou se dostal významně přes tuto hranici. Stačilo si zažádat o příspěvek na bydlení a stát začal plnit. “Dostáváme takto přibližně 9000 Kč měsíčně. Pokud by mi zvýšili plat, můžu jít do ještě lepšího bydlení a opět budu čerpat tento příspěvek,” plánuje dotyčný. To, že tímto způsobem stát vysává, ho prý vůbec netrápí. “Vždyť platíme takových daní, tady si vezmu alespoň něco málo zpátky.

Čtěte také: Kdo bydlí v bytě, musí v roce 2024 splnit novou povinnost. Jinak tučná pokuta 200 tisíc. Češi o tom vůbec netuší

Odborníci poukazují na to, že se z tohoto chování stává naprostý trend, a to zejména ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno. Lidé jednoduše bydlí nad své možnosti, jelikož jim to tyto dávky umožní. Ukazuje se také, že toho využívají i ti, kdo byty pronajímají. Ceny nájmů často nadsazují, protože ví, že nájemníkům s platbou kdyžtak pomůže stát.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Tak to ruplo. Stát platí spoustě Čechů luxusní bydlení. Díky speciálnímu fíglu bydlí skoro zadarmo v úžasných bytech

  1. Stát vlastně neplatí ten příspěvek na bydlení nájemníkům, ale pronajímatelům těch bytů zkrze nájemníky. Samotní nájemnníci jen získají lepší bydlení. Velmi výhodné pro všechny majitelé takových bytů, velmi dobře vymyšleno jak zvyšovat nájmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *