13/06/2024

V posledních měsících jsme svědky prudkého poklesu zájmu o předčasný důchod. I když nová, přísnější pravidla pro odchod do předčasného důchodu platí už od loňského října, jejich dopad se plně projevil až letos v dubnu. To bylo způsobeno tím, že někteří lidé mohli až do března žádat o předčasný důchod ještě za starých podmínek.

Nová pravidla pro předčasný důchod

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo zpřísnit podmínky odchodu do předčasné penze, aby ušetřilo státní rozpočet. Předčasné důchody totiž stát stojí hodně peněz a lidé, kteří odcházejí do důchodu dříve, již nepřispívají do státní pokladny prostřednictvím daní a pojištění. Od října loňského roku tedy platí nová pravidla, která měla odradit potenciální žadatele. A tato strategie se zjevně osvědčila – počet žádostí o předčasný důchod výrazně klesl.

Statistika mluví jasně

Statistiky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) ukazují, že v dubnu letošního roku požádalo o předčasný důchod jen 639 osob. To je nejnižší počet za poslední roky. Pro srovnání, v době vysoké inflace, kdy se důchody valorizovaly mimořádně, žádalo o předčasný důchod až přes dvacet tisíc lidí měsíčně.

V době, kdy inflace byla stabilní, se měsíční počet žadatelů o předčasný důchod pohyboval mezi dvěma až třemi tisíci. Například v roce 2021 činil průměrný počet žádostí o předčasný důchod kolem dvou tisíc měsíčně, zatímco v roce 2023 to bylo mnohem více – kvůli valorizaci důchodů a vysoké inflaci.

Důvody poklesu zájmu

Proč ale pokles zájmu přišel až v dubnu, když nová pravidla platí od října 2023? Jednoduché vysvětlení je, že tisíce lidí podaly před zářím loňského roku tiskopis Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění. Tento tiskopis jim umožnil žádat o důchod za starých podmínek až do konce března 2024, i když nová pravidla už platila. Od dubna již mohou žadatelé odejít do předčasného důchodu pouze za nových, přísnějších podmínek.

Nové podmínky a penalizace

Od října 2023 se doba, kdy je možné odejít do předčasného důchodu, zkrátila z pěti na tři roky před dosažením řádného důchodového věku. Zároveň se zvýšila penalizace. Dříve se procentní výměra důchodu snižovala o 0,9 až 1,5 procenta v závislosti na počtu dnů zbývajících do řádného důchodu. Nyní se tato výměra snižuje o 1,5 procenta za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Lidé tak mohou přijít až o pětinu částky, kterou by dostali při odchodu do řádného důchodu.

Další změnou je omezená valorizace předčasných důchodů. Zatímco dříve se předčasné důchody valorizovaly stejně jako řádné, nyní se valorizuje pouze základní výměra. Procentní výměra se valorizuje až po dosažení řádného důchodového věku.

Foto: Shutterstock

Další zpřísnění na obzoru

Další omezení čeká předčasné důchody od října letošního roku. Nově budou moci o předčasný důchod žádat pouze lidé, kteří mají minimálně 40 let pojištění, místo současných 35 let. Tato změna ještě více zkomplikuje možnost odejít do důchodu předčasně.

Ačkoliv si lidé mohou do konce září opět podat tiskopis Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, i zde došlo ke změně. Od prosince 2023 tento tiskopis fixuje platné podmínky jen na 90 dní místo původních šesti měsíců. Žadatelé tedy mají na rozhodnutí, zda odejdou do předčasného důchodu, méně času.

Doporučení pro ty, kteří chtějí předčasný důchod

Pokud plánujete odejít do předčasného důchodu, doporučujeme sledovat aktuální pravidla a podmínky. Poradit se můžete s odborníky na důchodové pojištění a zvážit možnosti penzijního spoření, které vám může pomoci zabezpečit finanční budoucnost.

Foto: Shutterstock, zdroj: CT24, Kurzy, Ceskeduchody, MPSV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *