14/06/2024

Tak už je to tady. Tak dlouho jsme si zahrávali s klimatickou změnou, až se to přehnalo a konečně přicházejí dlouho vyhlížené a obávané události. Určité první projevy vidíme už dnes, a to i v České republice. Vždyť jen poslední dny přinesly velmi prudké bouřky, které měly i dosti neblahé následky, a jen tak tak jsme se vyhnuli masivním povodním. Ty ale ještě klidně mohou přijít.

Už se to sem valí

Jak předpovídá britský panel World Weather Attribution, vývoj počasí nabere v příštích letech skutečně na obrátkách. Už za deset let bychom se měli dočkat na kontinentu dramatických změn, které si dnes umíme jen stěží představit. Projevovat by se měly právě obrovskými výkyvy v počasí a nebezpečnými jevy, jako jsou právě silné bouřky, tornáda nebo naopak tropická vedra a sucha.

Budeme čelit dešťům monzunového typu, které bude následovat krupobití, a vše to bude trvat po mnohem delší období, než je zvykem. Bude to roky trvající zkáza, a to i v typicky slunečných měsících,” tvrdí odborníci dle listu Daily Mirror. “Lidé by se měli připravit také na pořádné povodně a supercely, kterým se říká malá tornáda.

Nepůjde přitom o žádné výjimky, ale události, které se budou pravděpodobně velmi často opakovat. “Vyšší rychlost větru způsobí, že budoucí bouřky budou mnohem ničivější. Masivní supercely budou přicházet po dobu celého roku a mohou způsobit lokální záplavy,” tvrdí odborníci.

Už to nezvrátíme

Podle nich už je pozdě dělat něco s tím, aby se podobné projevy počasí vůbec neobjevily. To se již pravděpodobně nezvládne, jelikož klima má obrovskou setrvačnost. Navíc platí, že jakmile se překročí určité kritické body, problémy se na sebe začnou nabalovat a řetězit se.

Cílem by teď tedy mělo být přizpůsobit se těmto závažným projevům. Například bude třeba půdu připravit tak, aby dokázala vsáknout a odvést co možná nejvíce vody, což bude zmírňovat záplavy. Stejně tak bude zřejmě potřeba myslet na změny při stavbě budov apod.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Na Evropu se řítí hrozná věc. Odborníci už vědí, co se tady semele, Česko nevyjímaje. Dramatické změny

  1. Největší hrozbou jsou sami meteorologové. Jak mohou předpovídat co bude za rok, když vůbec neví co bude v sobotu, a často ani neví jak je právě teď !!! Jejich počítačový model je mizerný , rozum už dávno nepoužívají a ani z okna už se neumí podivat, asi na to taky už mají aplikaci…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *