22/04/2024

Běžný občan České republiky je v tomto roce doslova zavalen nejrůznějšími novými povinnostmi, které pokud nesplní, bude to pro něj mít neblahou finanční dohru. Zatímco se mnohdy mluví o tom, že by se měla byrokracie spíše odbourávat, jelikož už je přebujelá, realita je úplně jiná. Různých povinností, které jsou přitom často poměrně nesmyslné, totiž velmi rychlým tempem přibývá.

Málo známá novinka

Poměrně velké nepříjemnosti se v roce 2024 týkají zejména majitelů nemovitostí, a to i těch, ve kterých normálně bydlí, tedy rodinných domů a bytů. Jednou z nich je skutečnost, že od 1. ledna je nutné umožnit provedení dálkového odečtu tepla a teplé vody, které spotřebujete. To přitom není jen tak. Signál čidla musí vysílat minimálně 250 metrů.

Je přitom zajímavé, že dle informací Asociace nájemního bydlení nemají majitelé bytů o něčem takovém vůbec potuchy. Jak už z výše uvedeného vyplývá, k dané věci je také třeba mít nainstalované dálkově odečitatelné měřáky.

Tam platí nejzazší lhůta až do roku 2026. Pakliže ani tehdy tuto technologii nebudete mít v bytě nainstalovanou, pravděpodobně dostanete pokutu, která se může vyšplhat až na 200 tisíc korun.

Jsou zaváděny tvrdé sankce

Nesplnění uvedených povinností jak na straně osoby povinné k instalace regulace či měření, tak na straně vlastníka či uživatele bytu či nebytového prostoru, který má instalaci regulace či měření umožnit, je přestupkem s pokutou až 200 000 Kč,” informuje velmi tvrdě Ministerstvo pro místní rozvoj ve svém metodickém pokynu.

Lidé jsou z nových nařízení poměrně překvapeni a mnozí přiznávají, že o problematice vůbec netuší. Často vše nechávají na předsednictvu Společenství vlastníků jednotek, ale to se také může vymstít, pokud toto nekoná.

Čtěte také: Blíží se velké zabavování nemovitostí v České republice. Kdo se neozve, ten o dům přijde

Nejde přitom o jedinou novou povinnost, která letos platí. Nově schválený stavební zákon totiž nařizuje, že majitelé nemovitostí musí uchovávat projektovou dokumentaci. Mnozí ale nic takového nemají, případně to při koupi nemovitosti nedostali. Pak si to ale musí nějakým způsobem opatřit, protože jinak jim hrozí pokuta pro změnu 400 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Kdo bydlí v bytě, musí v roce 2024 splnit novou povinnost. Jinak tučná pokuta 200 tisíc. Češi o tom vůbec netuší

  1. To je na trestní oznámení za poplašné zprávu. Ale co čekat od pisálka Karotky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *