23/04/2024

Daňové období za rok 2023 se pomalu chýlí ke konci a s ním přichází i ideální čas na to, abyste si zkontrolovali, zda nemáte nárok na přeplatek daně. Mnoho Čechů o tuto možnost zbytečně přichází, ačkoliv by jim mohlo stát vrátit tisíce korun.

Kdy vzniká nárok na přeplatek daně?

Přeplatek daně může vzniknout z několika důvodů:

  • Zaplatili jste během roku více na daních, než jste ve skutečnosti museli. To se může stát například v případě, že jste během roku změnili zaměstnavatele a z obou zaměstnání vám byly sraženy zálohy na daň.
  • Máte nárok na daňové slevy a odpočty, které jste během roku neuplatnili. Mezi nejčastější slevy patří sleva na poplatníka, sleva na manželku/manžela, sleva na děti a školkovné. Mezi odpočty patří například odpočet úroků z hypotéky, odpočet darů a odpočet na penzijní spoření.

Jak zjistit, zda máte nárok na přeplatek daně?

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda máte nárok na přeplatek daně, je požádat o roční zúčtování daně. To vám může provést váš zaměstnavatel, nebo si ho můžete nechat zpracovat daňovým poradcem.

V ročním zúčtování daně se zohlední všechny vaše příjmy a výdaje za daný rok a vypočítá se výše daně, kterou jste měli zaplatit. Pokud jste zaplatili více, než jste měli, vznikne vám nárok na přeplatek daně.

Jak požádat o přeplatek daně?

O přeplatek daně můžete požádat buď prostřednictvím svého zaměstnavatele, nebo podat daňové přiznání na Finančním úřadě.

Požádat o roční zúčtování daně u zaměstnavatele je jednodušší a pohodlnější způsob. Zaměstnavatel vám zpracuje roční zúčtování daně a v případě přeplatku vám ho vrátí v březnové mzdě.

Podání daňového přiznání je složitější a zdlouhavější způsob, ale umožňuje vám uplatnit i další daňové slevy a odpočty, které u zaměstnavatele uplatnit nemůžete.

Foto: Shutterstock

Tipy, jak zvýšit svůj přeplatek daně

  • Uplatněte všechny daňové slevy a odpočty, na které máte nárok.
  • Zkontrolujte si, zda jste během roku nezaplatili na daních více, než jste museli.

V případě potřeby se obraťte na daňového poradce, který vám pomůže s vyřízením ročního zúčtování daně. Nezapomeňte, že o přeplatek daně je nutné požádat do 3 let od konce roku, za který se roční zúčtování daně zpracovává.

Nepřicházejte o peníze, které vám od státu náleží! Požádejte si o přeplatek daně a zvyšte svůj rodinný rozpočet.

Foto: Shutterstock, zdroj: Portal.gov, iDoklad

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *