22/04/2024

Mnoho lidí si to stále neuvědomuje, ale trh práce v České republice čekají zásadní proměny, které se začnou projevovat už v roce 2024. Nejprve to bude odspoda, tedy dobrovolně, ovšem následně se pravděpodobně přidá i stát a vše zakotví patřičnými zákony.

Už to přišlo

Předně jde o to, že nízká nezaměstnanost, na kterou jsme si zvykli, se začne velmi rychle rozplývat. Může za to nižší výkon ekonomiky, ale také robotizace značných částí výroby i služeb. Lidí a jejich práce bude zkrátka potřeba méně a méně.

Na to bude třeba nějakým způsobem zareagovat. Naštěstí hraje do karet i druhý trend, který spočívá v tom, že lidem už se ani nechce pracovat tak dlouho jako dosud. Stále více jich vyžaduje maximálně čtyřdenní pracovní týden. Málo se to ví, ovšem tento model už se v některých firmách praktikuje zcela běžně a řada, zejména mladších zaměstnanců, už nic jiného nechce.

Dělám asi 8 let pouze čtyři dny v týdnu. A jsem velice spokojená. Mám více času a mzdu jako bych dělala pět dní v týdnu. Dá se to, ne že ne. Ale je dost lidí co si to neumí ani představit. Ale věřte, že to jde,” uvedla pro server Epřehledně.cz Markéta Tvrzová. Podařilo se nám získat i celou řadu dalších svědectví v obdobném duchu.

Takhle to bude fungovat

Model čtyřdenního pracovního týdne se velmi podrobně zkoumá i v dalších evropských zemí. A většinou se dochází k závěru, že je pro dnešní dobu velmi vhodný. Jednak lidem umožňuje uspořádat si lépe volný čas a vyvážit ho s prací. V druhé rovině potom umožní zachovat iluzi vysoké zaměstnanosti, i když reálně se potřeba lidské pracovní síly zmenší třeba o pětinu.

Čtěte také: Úřad práce zatne tipec nezaměstnaným. Podpora v nezaměstnanosti se zpřísní

Dnes už je prakticky jisté, že za pár let se skutečně bude pracovat pouze čtyři dny v týdnu, zatímco zbylé tři dny budou určeny pro odpočinek. Podle výzkumů je to přitom i poměrně efektivní, jelikož lidé se v práci tolik nepoflakují a chtějí mít vše včas hotovo.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *