22/04/2024

Kdo by se snad po zkušenostech z minulých let, kdy bankovní poplatky postupně mizely, domníval, že nakonec zmizí zcela a základní služby českých bank budou zdarma, ten by se pořádně pletl. Naopak to vypadá, že se neoblíbené poplatky ve velkém stylu vrací na scénu.

Všechno zdražuje

Asi není náhodou, že tento nepříznivý trend probíhá v době, kdy se velkým bankám v České republice podařilo pohltit nebo z trhu vystrnadit velkou část menších konkurentů. Opět se celý rybníček rozděluje mezi několik málo hráčů, kteří si mohou diktovat podmínky.

Nedávno výrazným způsobem zvyšovala poplatky Česká spořitelna, a jak se ukazuje, nepůjde o ojedinělý trend. Následuje jí totiž také další významná banka, a to Československá obchodní banka, zkráceně známá jako ČSOB.

Tady bude od 1. července 2024 zdražení probíhat podle obdobného mustru. Cokoliv, co nebudete schopni vyřídit digitální cestou prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví, vás bude stát více, a to poměrně významnou částku.

Zdražuje například papírový výpis, který si mnozí nechávají posílat ze svého běžného účtu, spořícího účtu nebo termínovaného vkladu. Dosud jste za něj platili 55 Kč, ovšem od července bude stát 100 Kč. Pouze senioři starší 65 let dostanou výpis za symbolicky sníženou cenu 65 Kč. Pokud budete chtít ušetřit, nezbude vám než si zasílání výpisů poštou zrušit a nastavit si pouze elektronické výpisy.

Hodně přitvrdili

Připlatí si také lidé, kteří chtějí zadat odchozí platbu na pobočce. Tady už to bude skutečně hodně drahé, protože budete muset za příkaz uhradit 150 Kč. O něco levnější bude platba za odchozí platbu zadanou prostřednictví karty na České poště. To bude stát 50 Kč.

Zdražují se však i služby, které jsou standardně a masově využívané. Například úrok na kreditní kartě stoupá hned o tři procentní body na 22,9 %. Pokud tak nezaplatíte v bezúročném období, očekávejte mastnější splátky. Také převod prostředků z kreditky na účet v ČSOB zdražuje na 200 Kč.

Rovněž poplatek za kreditní kartu zdražuje, a to rovnou na dvojnásobek. Nově tedy budete muset platit 60 Kč. Tady ale máte možnost získat ho zpět, když zaplatíte měsíčně alespoň 3000 Kč touto kartou.

Čtěte také: Česká spořitelna vyběhla s klienty. Bankéř už to nevydržel a všechno prozradil

Opravdu nepříjemným způsobem se potom zvyšuje poplatek za předčasné ukončení termínovaného vkladu. Tam to může vyjít klidně i na desítky tisíc korun navíc. Dosud byl účtován poplatek ve výši 1 % z částky, kterou vybíráte. Teď už jsou to ale hned 2 %. Pokud tak ukončíte předčasně termínovaný vklad v hodnotě 1 000 000 Kč, očekávejte poplatek 20 000 Kč. To už je skutečně drsné a je otázkou, zda to lze považovat za přijatelné.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “ČSOB naštvala klienty. Pořádně napálila poplatky, už to přehání

  1. Všechno co má v názvu “Č” ať už je to ČP, ČS nebo ČD stojí za prd. Zastaralé a nekvalitní služby, hromada poplatku, vše je vždy problém a všude jinde hlavně o to jak si z našich peněženek vzít co nejvíce za co nejméně 🙄

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *