13/06/2024

Obchodní řetězce se podle všeho opět snaží navyšovat své ziskové marže, jakkoliv už jsou vyšponované doslova na maximum. Jenže jejich manažerům vysoké zisky podle všeho zachutnaly, a tak se je pokoušejí ještě vylepšit. Centrály v Německu je za to totiž pochválí a vyplatí prémie. Co na tom, že zákazníkům při nákupech zbydou opět jen oči pro pláč.

Úleva jen na chvíli

To bylo slibů, že řetězce zlevní potraviny na základě nižší daně z přidané hodnoty, kterou stát schválil právě proto, aby domácnostem ulevil. Obchody už koncem loňského roku deklarovaly, že je to nezajímá, a budou ve svém zdražování pokračovat. Nakonec je společný tlak státních institucí a veřejnosti přesvědčil, aby na oko ceny ostentativně skutečně snížily.

Výsledkem potom byly zvláštní cenovky, kde se opět začalo pracovat i s haléřovými položkami. Několik měsíců byl skutečně klid a ceny nerostly, což se okamžitě příjemně projevilo v inflačních číslech, která začala klesat. Jenže tomu je podle všeho konec.

Obchodní řetězce ukončily tuto pauzu a podle nových statistických dat opět zdražují. Také proto vyšla inflace za duben opět o poznání hůře, než se očekávalo. Hlavním důvodem byly právě potraviny.

“Je ovšem i tak zřejmé, že řetězce zkouší na veřejnost novou habaďůru. Dramatický pokles cen zemědělců, k němuž hlavně na přelomu roku docházelo, si totiž říká o další zlevňování potravin, ne o růst jejich cen,” uvedl k tomu ekonom Lukáš Kovanda.

Co se to děje?

Ano, je tomu opravdu tak. Zemědělci a dodavatelé potravin skutečně zlevňují. To samé bychom tedy měli sledovat v obchodech, jenže to se neděje. Ceny se tam naopak postupně znovu zvyšují. K čemu tedy dochází? Jistě, jde o další navyšování marží na úkor zákazníků.

Obchodní řetězce v České republice se podle všeho dokonale utrhly ze řetězu a odmítají plnit svou základní roli. Chtějí hlavně co možná nejvíce vydělat. Takovýto přístup je ale nebezpečný. Jakmile totiž budou muset zemědělci opět zdražovat, řetězce to využijí k ještě většímu nakopnutí cen.

Čtěte také: Velký obchodní řetězec v Česku stahuje oblíbený výrobek. Nesmíte ho použít, jinak to bude hodně zlé

Máme tu tedy stav, kdy ceny potravin v obchodech rostou nezávisle na tom, zda dodavatelé reálně toto zboží zdražují. Zjevně tu přestala fungovat konkurence a bude třeba určitý zásah ze strany úřadů. Jinak se z toho zkrátka nevymaníme.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Řetězce vymyslely na Čechy novou odrbávku. Bude vás to stát velké peníze

  1. Lidi si neuvědomují jakku sílu mají. Stačí se týden uskromnit a nekupovat zbytečnosti a jak ti nenažranci přijdiu o zisky hned daji zpátečku. Proč podporovat cizáky raději koupím u Čecha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *