15/06/2024

Krádeže palivového dřeva nejsou žádnou novinkou pro ty, kteří na svých chatách topí dřevem. Problém často eskaluje na odlehlých místech, kde není možnost neustálého dohledu. Někdy zmizí jen pár polínek, ale v horších případech přijedou zloději rovnou s dvoukolákem nebo větším vozem a odvezou si dřeva plný náklad. To pak způsobí nejen vztek a pocit ponížení, ale také praktický problém – po návratu na chatu není čím topit.

Kradli mu dřevo rok co rok

Chatař se s krádežemi palivového dřeva potýkal několik let. Neúspěšně se snažil zloděje dopadnout pomocí fotopastí, které sice občas něco nafotily, ale identifikace byla nemožná. Škoda byla často v takové výši, že se jednalo pouze o přestupek a nikdo jí nevěnoval velkou pozornost. 

Nejsou kamna jako kamna

Topení dřevem je možná nejlevnější a nejefektivnější způsob, jak vytápět chatu. Chatař nechtěl topit elektřinou kvůli vyšší ceně a plyn v lokalitě zaveden nebyl. Snažil se najít způsob, jak uskladnit palivové dřevo uvnitř chaty, ale z prostorových důvodů to nebylo možné. Při hledání řešení na internetu narazil na nabídku peletových kamen, která se snadno instalují jako náhrada za klasická kamna na dřevo. Rozhodl se tuto možnost zvážit.

Po pečlivém zvážení a porovnání cen se rozhodl pro koupi peletových kamen. Instalace proběhla hladce a chatař získal moderní řešení odpovídající 21. století. 

Vychytávky místo rozkradeného dřeva?

Jednou z hlavních předností peletových kamen je možnost jejich zapálení na dálku. Stačí poslat SMS na kamna a ona se sama zapálí. Pelety má chatař uskladněny v komoře uvnitř chaty, jejich spotřeba je tak malá, že na ně nepotřebuje žádný velký prostor. Pro jistotu vozí ještě jeden pytel pelet v kufru auta.

Inspiroval i souseda

Řešení s peletovými kamny zaujalo i souseda, který měl donedávna palivové dřevo vyskládané podél celé chalupy. Dřevo však mizelo rychleji, než by mělo vzhledem k jeho vlastní spotřebě. Soused se rozhodl jít stejnou cestou a také si pořídil peletová kamna. Oba chataři si nové řešení pochvalují. Jedinou nevýhodou je nemožnost používat původní dřevo z lesa, které si sami stahovali a připravovali. Ale protože na chalupách tráví víceméně pouze víkendy, stačí jim na celou sezónu necelá paleta pelet.

Foto: Shutterstock, zdroj: centrumvytapeni, RVF

1 názor u článku “Každý rok mu kradli dřevo. Rozzuřený chatař to vyřešil jednou provždy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *