23/05/2024

By David Sedlecký - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22948572 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Úvodní zápasy nového ročníku české nejvyšší fotbalové soutěže poměrně jasně poukázaly na (ne)připravenost některých týmů. To může brzy způsobit první personální změny v trenérské oblasti.
By David Sedlecký – Own work, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Úvodní zápasy nového ročníku české nejvyšší fotbalové soutěže poměrně jasně poukázaly na (ne)připravenost některých týmů, které nesplnily očekávání a nejen v očích fanoušků absolutně propadly. Nebezpečná kombinace špatných výsledků a výkonů může velice brzy vést až k prvním personálním obměnám. Pod kým už pořádně se houpe trenérská židle? Na to se blíže podíváme prostřednictvím následujících řádků.

Adrián Guľa (FC Viktoria Plzeň)

Nástupci Pavla Vrby to v Plzni dlouhodobě nemají jednoduché. Drtivá většina z nich ostatně nepřežila jedinou sezónu. Slovenský stratég Adrián Guľa, který na západ Čech přinesl moderní technologie i neotřelé tréninkové metody, se zatím rovněž trápí. Mužstvo pod jeho vedením nezvládlo předkola evropských pohárů, v hlavní fázi tak bude podruhé za sebou chybět. Ideální rozhodně nejsou ani výkony doma, přestože průběžná bronzová příčka na první pohled nepůsobí nijak dramaticky. Ambicióznímu vedení klubu FC Viktoria Plzeň pomalu dochází trpělivost. Údajně proto existuje ultimátum, na základě kterého se budoucnost pětačtyřicetiletého lodivoda rozsekne během blížící se zimní přestávky.

Pavel Horváth (1. FK Příbram)

Krátce před propuknutím koronavirové pandemie vytáhla fotbalová Příbram nečekaný trumf. Volné trenérské křeslo obsadila někdejším záložníkem Pavlem Horváthem, který vůdčí roli v prostředí nejvyšší české soutěže okusil úplně poprvé. Úkol dostal jednoduchý – zachránit klub před sestupem do nižší soutěže a pokud možno také přispět k celkovému zlepšení herního projevu. Minimálně první část dohody odchovanec pražské Sparty splnil, byť mu s tím zásadně pomohlo předčasné vyhlášení konce sezóny. Chleba se ale možná začne lámat s odstupem pouhých několika týdnů. Úvod nového ročníku nezastihl Příbram v tom nejlepším možném rozpoložení. Během šesti ligových zápasů uhrála jediný bod a společně s Brnem uzavírá průběžnou tabulku. Lze proto očekávat, že zmar brzy odnese právě hlavní kouč.

Miloslav Machálek (FC Zbrojovka Brno)

Podobně jako 1. FK Příbram si aktuálně stojí i brněnská Zbrojovka, která svou obnovenou premiéru v české nejvyšší soutěži opravdu nechytla za správný konec provazu. Svěřenci Miloslava Machálka uhráli bezbrankovou remízu s Bohemians, každý další zápas ovšem skončil pořádnou nakládačkou. Fotbalový klub z moravské metropole se “pyšní” nejhorším rozdílem mezi vstřelenými a inkasovanými góly, během šesti odehraných kol posbíral dvanáct mínusových bodů. Sám hlavní kouč otevřeně přiznává, že prvoligové působení je zatím obrovským fiaskem. Nikdo se proto nebude divit, když vedení ve snaze zvrátit nepříznivý vývoj událostí vymění realizační štáb. Otázkou ale zůstává, jestli takový krok přinese reálnou změnu k lepšímu.

David Hořejš (SK Dynamo České Budějovice)

Českobudějovická fotbalová mašina začala pořádně skřípat, přestože během uplynulé sezóny patřila k nejpříjemnějším překvapením. Nováček ročníku 2019/2020 jakoby ztratil vítěznou mentalitu, díky které ještě na jaře důstojně konkuroval tuzemským obrům a málem postoupil do nadstavbové skupiny o titul. Hlavní trenér David Hořejš hráče dovedl ke třem remízám v rámci pěti odehraných zápasů. S takovou vizitkou se loňský scénář pravděpodobně nebude opakovat. Odnese nepovedený start právě vysloužilý obránce a nynější lodivod? Určitě je to jedna z variant.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *