17/05/2024

Pakliže máte nějaký ten pozemek nebo zahradu, rozhodně to neznamená, že si s nimi můžete dělat, co vás napadne. Naopak, je třeba plnit celou řadu povinností, mezi něž spadá i to, aby se prostřednictvím vaší zahrady nemohly šířit takzvané invazivní druhy rostlin. Ty jsou pro tuzemskou přírodu totiž velmi nebezpečné.

Hrozí velké škody

A stát ví, jak si v takových případech poradit. Pakliže neuposlechnete jasně daných pokynů, hrozí vám vysoká pokuta. V případě jednotlivců je stanovena na 100 tisíc korun, ovšem pokud pozemek vlastní firma, může se vyšplhat až na 2 miliony korun. Z toho je jasně patrné, jak moc úřadům o tuto záležitost jde, a tak není radno to brát na lehkou váhu.

V České republice vás to může potkat poměrně jednoduše. Pakliže vám na zahradě vyroste bolševník a vy s tím nebudete nic dělat, rozumějte neodstraníte ho, potom můžete počítat s tím, že vás někdo nahlásí a úřady vám udělí pokutu.

Důvodem je skutečnost, že je to u nás nejrozšířenější invazivní rostlina, která je škodlivá nejen pro zvířata, ale také pro lidi. Velmi jednoduše vám může poleptat pokožku. Dříve to nikdo příliš neřešil, avšak teď je v platnosti zákon, který to už dosti výrazně postihuje.

Jakmile uvidíte bolševník velkolepý na své zahradě, okamžitě jednejte. Jinak to vyjde draho. / Foto: Shutterstock

Požádejte o pomoc stát

V rozsahu běžné péče o pozemky by se měl na regulaci invazivních druhů podílet vlastník pozemku. To znamená, když někdo má na pozemku bolševník, měl by ho při sečení potlačit,” uvedl pro server idnes.cz Jan Šíma, který má na ministerstvu životního prostředí na starost odbor druhové ochrany.

Čtěte také: Kdo má v Česku zahradu, dostane letos 100 tisíc korun. Češi to ale netuší, a tak jim peníze propadnou

Likvidaci bolševníku, popřípadě jiné invazivní rostliny, můžete nejprve zkusit na vlastní pěst. Nemusí to ale být tak jednoduché a rostliny se může neustále vracet. Pokud se vám odstranění nedaří, rozhodně nad tím nemávejte rukou. Domluvte se s příslušným orgánem ochrany přírody ve vaší obci, který vám s likvidací pomůže, případně na ni finančně přispěje.

Foto: Shutterstock, zdroje: Kraj Vysočina, Ministerstvo životního prostředí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *