22/04/2024

Česká republika pomalu, ale jistě přechází na model dotační ekonomiky. To pro stát jako celek není nic moc pozitivního, jelikož se tu potom prosazují věci, které by se bez vydatné finanční podpory, na kterou se však musí skládat všichni daňoví poplatníci, neprosadily. Jenže s tím běžný člověk zkrátka nic neudělá, a lepší než se proti tomu vzpouzet, je využívat tohoto modelu ve svůj prospěch.

Dostanou to všichni

Pro lidi je až nepochopitelné, kolik peněz najednou leží doslova na ulici. Stačí si o ně jednoduše požádat a bez jakékoliv diskuze je dostanete. Podmínky jsou přitom stále jednodušší a příspěvky štědřejší. Kdo by si o tyto peníze neřekl, udělal by velkou chybu.

Jednou z nejzajímavějších věcí, na které můžete dosáhnout, je takzvaný program Dešťovka, jenž spadá do kategorie Nová zelená úsporám, odkud můžete čerpat i další příspěvky. Jak uvádí příslušný web, žádat mohou majitelé rodinných domů, řadových domků a také nejrůznější příspěvkové organizace. Podmínkou je vlastně jen to, že máte zahradu, kterou potřebujete zalévat. “Nejjednodušší systémy jsou podporovány u všech stávajících obytných domů na území ČR,” informuje potom web Dotace Dešťovka.

Dnes se na zalévání zahrady vodou z vodovodního řadu pohlíží s velkým despektem jako na plýtvání. Je totiž pravdou, že vody je stále méně a do budoucna se zřejmě stane vzácným zdrojem. Proto jí co nejvíce potřebujeme zachytávat z deště, případně využívat i odpadní, takzvanou šedou vodu.

Kolik můžete dostat?

Podle toho, jakou všechnu vodu budete pro zalévání zahrady využívat, se počítá také výška dotace. Pakliže si zřídíte jen základní systém pro dešťovou vodu, máte nárok na 55 tisíc korun, což už je částka, která vám velkou část nákladů zaplatí.

Maximální sumu ve výši 105 tisíc korun však můžete čerpat pouze na kombinaci využití dešťové a odpadní vody. Tam už je řešení pochopitelně složitější, ale zase na něj dostanete více peněz. Opět platí, že to pokryje prakticky celé náklady takového zařízení.

Čtěte také: Kdo je povinen podat přiznání daně z nemovitosti, přestože žádnou nemovitost nekoupil?

Skvělé na tom ale je, že vlastně zdarma získáte systém, který vám umožní šetřit do budoucna. Jak dobře víte, voda neustále zdražuje, takže jde i o finanční zátěž. Pokud přitom budete svou zahrádku zalévat odpadní a dešťovou vodou, nezaplatíte za ní už ani korunu.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Kdo má v Česku zahradu, dostane letos 100 tisíc korun. Češi to ale netuší, a tak jim peníze propadnou

  1. Tak za prvé neplatím stočné a proč bych měl platit nějaké stočné za něco co neodpovídá realitě trochu na hlavu.

  2. Vážení, do práce bych samozřejmě ráda šla, pokud se někdo postará o nemocného manžela. Klidně i práci domů. Tak až něco pro mě najdete, dejte mi vědět. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *