23/04/2024

Důchodci si v posledních deseti letech užívali nebývalé pozornosti státu, a to zejména pokud jde o navyšování důchodů. Naprostým standardem se stalo, že penze rostly ročně klidně o 1000 Kč a více. Nikomu to přitom nepřišlo divné a důchodci žádali stále více, jelikož skutečně bylo co dohánět.

Dobře už bylo

Pravdou ale je, že úroveň důchodů velmi rychle vyrostla a vyrovnala se i řadě západních zemí. Odborníci potom začali upozorňovat na to, že takhle to dál nejde a tempo navyšování penzí je třeba přibrzdit, jinak to neskončí vůbec dobře. Ovšem nestalo se a navyšovalo se pořád dál.

A pak to konečně ruplo. Důchodový systém je doslova v troskách a stát už hlásí, že na důchody přestávají být peníze. O nějakém výraznějším navyšování nemůže být řeč. Začalo to ostatně už loni, kdy podle ekonoma Lukáše Kovandy důchodci zchudli nejvíce za deset let. Letos to přitom nebude rozhodně lepší, jelikož jim bylo přidáno pouhých 360 Kč. V dalších letech se pak nepočítá s o moc výraznějším růstem.

Podle některých expertů pomalu, ale jistě budeme směřovat ke stavu, kdy důchod lidem opět nebude stačit na nějaký důstojný život. Už teď se ostatně objevují zprávy o tom, že mnozí důchodci hledají brigády nebo rovnou větší úvazky, aby vůbec vyžili.

Podporovaný styl

To zdražování mě dohnalo. Oni sice pořád říkají, jak důchody zvyšují, ale já si toho za něj mohu koupit stále méně. Pokud nechci jíst suché rohlíky, musím pracovat,” říká sedmdesátiletý pan Miroslav, který si našel brigádu ve skladu obchodního řetězce.

Čtěte také: V Česku budou rozhodovat důchodci. Připravte se na velký zvrat. Důchody se masivně zvýší

Tímto směrem uvažuje už zcela oficiálně i stát, respektive ministerstvo práce a sociálních věcí. To se netají tím, že by důchodce chtělo co možná nejdéle udržet v práci. A to ideálně tak, aby do penze vůbec nenastoupili a v důchodovém věku pokračovali ve svém povolání. Dostávali by tedy mzdu, přičemž stát by jim to zpříjemnil tím, že už by nemuseli platit odvody na důchodové pojištění. Tím by jim plat v čistém vyjádření podstatně stoupl.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *