26/02/2024

V historickém rozhodnutí Nejvyššího soudu se odvíjí zásadní změna v oblasti realitního práva. Až dosud byla běžná praxe, kdy realitní kanceláře v rezervačních smlouvách obsahovaly ustanovení o smluvní pokutě v případě, že klient nakonec kupní smlouvu neuzavře. Tato praxe je nyní pod výraznou hrozbou, neboť Nejvyšší soud rozhodl, že takový postup je protiprávní.

Spotřebitelé vítězí v boji proti nezákonným praktikám

Spotřebitelé, kteří podepsali rezervační smlouvu s realitní kanceláří a prodávajícím, nyní mají větší ochranu. Podepsání rezervační smlouvy již automaticky nezavazuje k uzavření kupní smlouvy. Důležité je, že pokud se klient rozhodne od koupě ustoupit, realitní kancelář již nemůže účtovat smluvní pokutu. Tento verdikt jasně vychází ze zákona o realitním zprostředkování.

Praxe versus zákon

Přestože zákon o realitním zprostředkování jasně zakazuje smlouvy, které nutí spotřebitele k uzavření kupní smlouvy, až polovina realitních kanceláří takto jednala. Nyní se však díky rozhodnutí Nejvyššího soudu očekává, že většina z nich přizpůsobí své smluvní podmínky zákonu.

Rezervační smlouvy pod lupou

V typickém postupu při koupi nemovitosti je rezervační smlouva prvním krokem. Avšak často obsahuje ustanovení o smluvní pokutě pro případ neuzavření kupní smlouvy. Nové rozhodnutí Nejvyššího soudu upozorňuje na nezákonnost takového ustanovení, což má za následek nutnost revize těchto smluv.

Foto: Shutterstock

Co to znamená pro kupující?

Kupující mají nyní větší ochranu. V době rezervace nemovitosti nemusí být kupní smlouva připravena, což dává klientům více prostoru k rozhodnutí. To znamená, že realitní kanceláře by měly motivovat ke smlouvě transparentněji, bez trestání klientů.

Krok k transparentnějšímu realitnímu trhu

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je významným krokem k transparentnosti a férovosti v realitním sektoru. Klienti, kteří nyní v rezervační smlouvě najdou ustanovení o pokutě, by měli uplatnit právní ochranu a zvážit využití služeb jiné realitní kanceláře.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nejvyšší soud

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x