26/02/2024

Vlastnit vlastní byt nebo dům není pro každého dostupné. Proto mnoho lidí žije v pronajatých bytech a domácnostech. Pokud jste v této situaci, pak jistě víte, že se s nájmem může stát cokoliv – majitel vám může zvednout nájem bez jakéhokoliv varování. Taková situace může být pro mnoho lidí stresující a finančně náročná.

Naštěstí existuje způsob, jak se můžete bránit proti neoprávněnému zvýšení nájmu. V tomto článku se dozvíte, jak se bránit a co musíte udělat, aby se taková situace neopakovala.

Inflační doložka

Jedním z důležitých prvků nájemní smlouvy je inflační doložka. Tato doložka stanovuje, že se nájem zvyšuje každý rok v souladu s inflací. Toto zvyšování je obvykle automatické a závisí na inflaci, kterou zveřejňuje Český statistický úřad.

Pokud tedy máte podepsanou nájemní smlouvu s inflační doložkou, pak má majitel právo nájem zvýšit. Nicméně, musí se držet pravidel inflační doložky. Pokud se vám zdá, že majitel porušuje pravidla, můžete se bránit.

Kontrolujte nájemní smlouvu

Před tím, než podepíšete nájemní smlouvu, pečlivě si ji přečtěte. Zkontrolujte, zda obsahuje inflační doložku, podmínky a lhůty pro zvýšení nájmu. Pokud vám něco nepřijde v pořádku, neváhejte se zeptat. Pokud máte pochybnosti ohledně nějakého ustanovení, obraťte se na právníka.

Komunikujte s majitelem

Pokud se majitel rozhodne zvýšit nájem, je důležité s ním komunikovat. Zjistěte, proč se cena zvyšuje a zda to lze nějak změnit. Pokud jste si jisti, že zvýšení nájmu je neoprávněné, řekněte to majiteli. Pokud majitel neposkytne uspokojivou odpověď, můžete se obrátit na nájemní komisi.

Vyjednejte alternativy

Pokud se vám návrh na zvýšení nájmu zdá oprávněný, ale pro vaše finanční možnosti příliš zatěžující, můžete se snažit s majitelem najít alternativní řešení. Můžete navrhnout například omezení výše záloh za služby nebo dohodnout termín navýšení na pozdější datum. Pokud máte dobrý vztah s majitelem, můžete se s ním pokusit najít společné řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.

Foto: Shutterstock

Využijte pomoc odborníka

V případě, že se cítíte ohroženi nebo nejste si jistí svými právy, můžete využít služeb odborníků. Můžete se obrátit na právníka, který vám pomůže s případným soudním sporem, nebo na organizaci, která se specializuje na ochranu práv nájemníků

Zvažte změnu bydlení

Pokud se situace s nájemným stane neudržitelnou, můžete zvážit změnu bydlení. Můžete hledat jiný pronájem, který bude cenově výhodnější, nebo se rozhodnout pro koupi vlastního bytu. Tento krok může být sice finančně náročný, ale na druhé straně vám dává větší kontrolu nad vaším bydlením a plánování budoucích nákladů.

Nesouhlasit se zvýšením nájmu je vaše právo. Máte několik možností, jak se můžete bránit, ať už jde o ověření správnosti zvýšení nájmu, vyjednávání alternativ nebo využití pomoci odborníků. V každém případě je důležité, aby jste nezůstávali s problémem sami a snažili se najít řešení, které bude pro vás a majitele přijatelné.

Foto: Shutterstock, zdroj: Pravniprostor, Codexis