15/06/2024

Spousta důchodců v České republice živoří úplně zbytečně. Pravdou je, že ačkoliv penze v poslední době rychle rostly, stále to nemusí stačit na pohodlný a komfortní život. A pak je problém, když si daný člověk nevytvořil nějakou tu finanční rezervu v podobě spoření nebo investic, ze které by následně mohl čerpat a přilepšovat si.

Získejte nemalé peníze

Často je to dáno tím, že lidé v České republice za svůj produktivní život vložili všechny své volné prostředky do nemovitosti, kterou spláceli desítky let v podobě hypotéky. Když už jí doplatili a odešli do důchodu, zjistili, že to nemusí být to pravé ořechové. Všechny peníze mají totiž vloženy ve své nemovitosti, která přitom už pro ně ani nemusí být vhodná.

O takových lidech se hovoří jako o chudých milionářích. Na účtech sice nic moc nemají a jejich příjem není valný, ale při dnešních cenách nemovitostí v podstatě sedí na milionech korun. Dnes i obyčejný byt v běžném městě stojí například 5 milionů korun, rodinné domy potom klidně 10 milionů a více.

Důchodci však o těchto penězích nepřemýšlí, jelikož na ně zdánlivě nedosáhnou. To je ale velká chyba. Nabízí se hned několik možných akcí, jak si mohou finanční prostředky zpřístupnit. Tou nejčistší je pravděpodobně prodej aktuálně obývané nemovitosti, která může být větší, než potřebují. Následně získají miliony na ruku, které lze použít buď k nákupu menšího bytu, případně k placení nájmu. Se zbytkem potom mohou volně nakládat.

Miliony leží na stole

Existují ale i další metody, jak se k penězům dostat, a to dokonce s tím, že lidé budou stále obývat tu samou nemovitost. Jednoduše si na ní mohou vzít takzvanou reverzní hypotéku. Ta se poskytuje do 50 % hodnoty dané nemovitosti. V podstatě dojde k zástavě bytu či domu, načež dotyčný dostane peníze na ruku, případně je bude čerpat formou renty. Své obydlí přitom může nadále využít, a to až do svého skonu.

Čtěte také: Důchodci v Česku utíkají do své banky. Stačí si požádat a dostanou tam tisíce korun každý měsíc k důchodu navíc

Až ten nastane, získá zbytek hodnoty nemovitosti určený dědic, přičemž dům nebo byt potom přejde do vlastnictví toho, kdo reverzní hypotéku poskytl. I tímto způsobem se dnes mohou důchodci s vlastní nemovitostí dostat k milionům korun, a přitom ještě něco zanechat svým potomkům.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *