11/10/2024

Je těžko uvěřitelné, že k něčemu podobnému může stále ještě docházet. A to poté, co jsme tu v posledních měsících měli podobné případy jako přes kopírák. Obchodní řetězce v České republice se ale nepoučily, a podle všeho je jim úplně jedno, jak moc závadné maso zákazníkům prodávají. Hlavně, že ho dokáží nakoupit levně, aby měly co nejvyšší zisk.

Jak si to mohou dovolit?

Státní zemědělská a potravinářská inspekce musela opět upozornit na skutečnost, že se do českých obchodů dostalo špatné maso původem z Ukrajiny. Objeveno přitom bylo v obchodním řetězci Tesco, kde se prodávalo pod jeho privátní značkou. Ale těžko říct, kam všude se reálně dostalo. SZPI pochopitelně nemá kapacity, aby kontrolovala veškeré maso, které do České republiky přijede.

V kuřecím mase byla objevena salmonela, jako už poněkolikáté. Dokonce v samotném Tescu nejde zdaleka o první případ, ale jeho kuřecí prsní řízky neprošly kontrolou minimálně potřetí v krátké době. Tento případ má ale přeci jenom jednu zvláštnost.

Nevíme totiž, jaká společnost maso do řetězce dodala. Je to zvláštní, jelikož dosud tam tento údaj vždy uveden byl. Ovšem potom si média začala všímat toho, že závadné maso pochází v drtivé většině případů od jedné společnosti, a to WE Trade s.r.o. Ta má za sebou přinejmenším desítku provinění, ale podle všeho maso do obchodních řetězců nadále dodává.

Nevinně vypadající maso vám může způsobit velké problémy. / Foto: Potraviny na pranýři

Je to celé podezřelé

Na tomto případě je přitom vidět i její běžný způsob operování. Maso totiž, stejně jako v tomto případě, přebaluje na Slovensku. Je tedy docela možné, že Tesco s touto společností ani po minulých eskapádách nerozvázalo spolupráci, ale pouze neuvádí dodavatele.

Vzhledem ke skutečnosti, že předmětný výrobek byl označen údajem „Spotřebujte do: 15.04.2024“, v tržní síti se již nenachází. SZPI však důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobek doma v zamrazeném stavu, aby jej nekonzumovali,” uvádí inspekce ve své zprávě.

Čtěte také: Lidl vyběhl s Tescem. Vyhrál nad ním důležitý soudní spor, teď bude všechno jinak

Zároveň došlo k tomu, že daná potravina byla nahlášena do evropského systému rychlého varování RASFF. Kontrolovaný subjekt by potom měl obdržet pokutu, která by v daném případě měla být už skutečně tučná a na hranici možného, aby si to řetězec příště dobře rozmyslel. Jinak to tady budeme mít pořád.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *