23/04/2024

Robustní sociální systém, který v České republice máme, je něco, na co můžeme být pyšní. Zároveň se na to můžeme skutečně spolehnout, protože pokud se někdo dostane do potíží, ať už v důsledku ztráty zaměstnání nebo něčeho jiného, může si být jistý, že nespadne na dno, nýbrž do záchranné sítě, která mu pomůže k opětovnému odrazu.

Procházelo to

A tak je to také zamýšleno. Není žádnou ostudou, když tu a tam ve zmíněné záchranné síti skončíte a nejrůznější dávky či příspěvky na přechodnou dobu čerpáte. Od toho tady jsou, a proto si také platíte sociální pojištění.

Problém nastává ve chvíli, kdy se množí lidé, kteří sociální systém zneužívají ve svůj prospěch. Respektive ho využívají způsobem, ke kterému v žádném případě nebyl určen. Na jedné straně jde o dlouhodobě nezaměstnané, kteří se ani nesnaží najít si práci, jelikož jim vyhovuje čerpat právě nejrůznější dávky. Tam už se pro změnu ukazuje, že systém příliš nefunguje, jelikož pro někoho skutečně může být výhodnější válet se doma a pobírat peníze od státu.

Teď se nicméně ukazuje, že různé příspěvky mnohdy čerpají také lidé, kteří by na ně vůbec neměli mít nárok. Jsou totiž velmi zámožní. Vlastní například nemovitosti a na účtech mohou mít třeba miliony korun. Přesto si ale mohou říct o peníze od státu.

Bude to přísnější

A to například ve formě příspěvku na bydlení. Tam se totiž aktuálně ověřuje pouze měsíční příjem domácnosti. Pokud takový člověk třeba nemá zaměstnání a žije pouze z masivních úspor, může si o příspěvek požádat, jelikož jeho výdaje za bydlení přesahují 30 % příjmů. V takovém případě může dostat i velmi vysoký příspěvek.

Čtěte také: Minimální mzda by měla růst automaticky, chystá ministerstvo práce a sociálních věcí

Stát už si tyto díry v systému uvědomuje, a chystá se je zalepit. Předně budou nejrůznější dávky sjednoceny do jedné. A kdo si o ni přijde požádat, projde komplexní lustrací, a to včetně zůstatků na bankovních účtech, popřípadě zjišťování majetkových poměrů, co se týče nemovitostí apod.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Miliony na účtu a oni si chodí pro dávky. Takhle to tady chodí, Češi přišli na díru v systému

  1. Je zajímavé že všechny problémy začali nástupem Fialy a jeho týmu odborníků do té doby bylo všechno relativně v pohodě .lidé se za dva roky nemohli tak změnit,tak že jediný problém je Fiala

  2. Konečně někdo otevřel oči a to co lidi léta ví, najednou někdo zjistil z těch nahoře, co žijí jak v nějakém jiném světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *