19/07/2024

Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73302882 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Milan Baroš v osmatřiceti letech ukončil kariéru a naznačil, že jeho spojení s Baníkem Ostrava může pokračovat jinou formou. Pojďme si připomenout všechny jeho dosavadní štace v mateřském klubu.
Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Jednou to přijít muselo. Živoucí legenda ostravské fotbalové školy Milan Baroš se po sezóně rozloučí s bohatou kariérou profesionálního sportovce a samozřejmě tak učiní v klubu svého srdce, kam se v průběhu let několikrát vrátil. Jeden z posledních aktivních účastníků bronzového mistrovství Evropy roku 2004 si získal sympatie jako člověk s obrovským nasazením a zápalem pro věc, který se ale mnohdy nechal strhnout emocemi nad rámec nezbytně nutné meze. Nesporné kvality mu však nikdo nemohl upřít ani v pokročilém věku. Pojďme si velkolepá spojení fenomenálního útočníka a Baníku Ostrava připomenout.

Barošovi fotbalové začátky v ostravském Baníku

Milan Baroš se fotbalu věnoval od útlého dětství. Hvězdnou kariéru započal v moravském klubu TJ Vigantice, který se pohyboval v krajském přeboru. Odtud mladičký útočník putoval do nedalekého TJ Rožnov pod Radhoštěm a nakonec si jeho nesporných kvalit všimli představitelé Baníku Ostrava. Tam rodák z Valašského Meziříčí pravidelně nastupoval v mládežnických týmech a roku 1998 poprvé nakoukl mezi dospělé. Velmi rychle se prosadil do základní sestavy, o dva roky později ovládl anketu Talent roku. V české nejvyšší soutěži odehrál celkem 76 zápasů a nastřílel 22 branek, díky čemuž se dostal do hledáčku zahraničních gigantů. S nabídkou 3,2 milionu liber nakonec uspěl anglický Liverpool a talentovaný fotbalista vůbec poprvé vylétl z hnízda.

Cestování po Evropě proložil návratem domů

Milan Baroš se v průběhu dvanácti let objevil na několika významných adresách. Začal ve zmíněném Liverpoolu, odkud se přes Aston Villu, Olympique Lyon a Portsmouth dostal až do tureckého Galatasaraye, kde nejprve zažil nebývalé střelecké obrození, o jistou pozici ale postupem času přišel a nakonec se roku 2013 navrátil do známého prostředí Baníku Ostrava. Ten se vinou rozsáhlých finančních potíží houpal nad propastí a Baroš proto bez váhání věnoval všechen svůj plat na rozvoj mládeže, aby tak klubu částečně splatil důvěru, díky níž si v zahraničí vydělal nemalé peníze. K záchraně milovaného týmu dále přispěl sto tisíci korunami a vydražením dresu za téměř jeden milion korun. Jeho přítomností se navíc zlepšil i herní projev, takže Baník nakonec nesestoupil o třídu níž.

Opětovná spolupráce na sebe nenechala dlouho čekat

Po splnění záchranářské mise se Milan Baroš znovu vydal vstříc Turecku, konkrétně klubu Antalyaspor. Doufal, že naváže na své dřívější výkony v Galatasarayi, jenže kvůli přetrženým vazům v koleni odehrál jen minimum zápasů a v následující sezóně znovu navlékl ostravský dres. Tehdy dvaatřicetiletý útočník se ale nevyhnul dalším zdravotním komplikacím, které jej na podstatnou část roku vyřadily ze sestavy. Když se k nepříznivé situaci připojily také spory s vedením, po necelém roce opět odcházel a poněkud překvapivě odešel do Mladé Boleslavi.

Poslední angažmá Milana Baroše v mnohem příjemnějším duchu

Baroš strávil jeden rok v Boleslavi, další sezónu pomohl Liberci a v roce 2017 ještě naposledy posílil Baník Ostrava, který se vrátil z nižší soutěže zpátky mezi tuzemskou fotbalovou elitu. Moravskoslezský klub prošel zásadní renesancí, poslední dva roky bojoval v první polovině tabulky a kvalita herního projevu naznačuje, že se konečně blýská na lepší časy. Nyní osmatřicetiletý Milan Baroš už sice povětšinou nenastupoval jako platný člen základní sestavy, jeho přínos týmu byl ale i nadále podstatný. S úderem finálního zápasu letošní sezóny oznámil konec kariéry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *